Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 236716

Mogućnosti psihoedukativnog pristupa u unapređenju mentalnog zdravlja djece-radionica


Ajduković, Marina; Delale, Eva Anđela; Družić, Olja
Mogućnosti psihoedukativnog pristupa u unapređenju mentalnog zdravlja djece-radionica // 7. godišnja konferencija hrvatskih psihologa. Knjiga sažetaka / Hrvatsko psihološko društvo (ur.).
Split, 1999. str. 12-13 (demonstracija, domaća recenzija, sažetak, stručni)


CROSBI ID: 236716 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Mogućnosti psihoedukativnog pristupa u unapređenju mentalnog zdravlja djece-radionica
(Possibilities of Psychoeducative Approach in Advancing Mental Health of Children)

Autori
Ajduković, Marina ; Delale, Eva Anđela ; Družić, Olja

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni

Izvornik
7. godišnja konferencija hrvatskih psihologa. Knjiga sažetaka / Hrvatsko psihološko društvo - Split, 1999, 12-13

Skup
7. godišnja konferencija hrvatskih psihologa

Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 26.10.1999. - 30.10.1999

Vrsta sudjelovanja
Demonstracija

Vrsta recenzije
Domaća recenzija

Ključne riječi
psihoedukativni pristup; mentalno zdravlje; djeca
(psycho education; mental health; children)

Sažetak
U okviru programa "Potrebe prognane i izbjegle djece u procesu povratka i socijalne rekonstrukcije zajednice" koji se provodi u Hrvatskoj Kostajnici uz potporu UNICEF-a i Ministarstva rada i socijalne skrbi, izvršena je psihološka procjena djece povratnika. Ispitivanje je provedeno u osnovnoj školi sa 382 učenika od 3. do 8. razreda u travnju 1999. godine. Korišteni instrumenti su bili: Skala posttraumatskih stresnih reakcija-PTSR (Društvo za psihološku pomoć, Zagreb, 1993) i Upitnik dječje depresivnosti-CDI (Kovacs, 1985.) koji su se do sada pokazali kao pouzdani i osjetljivi instrumenti u nas. Utvrđeno je da je gotovo jedna trećina učenika visoko rizična s obzirom na iskaz u razini depresivnosti i posttraumatskim stresnim reakcijama. Pri tome:69 odnosno 18% djece ima izražene depresivne reakcije, 67% odnosno 17, 55 djece očituje posttraumatske stresne reakcije, 22 učenika ima izrazite depresivne i posstraumatske stresne reakcije. Najčešći navođeni traumatski događaji vezani su podjednako uz rat i izbjeglištvo, ali i uz nasilje u obitelji. Psihoedukacija je strukturirana intervencija kojom se daju informacije o prirodi, znakovima, manifestacijama, i posljedicama određenih psihičkih stanja (npr. depresija, profesionalni stres, posttraumatske stresne reakcije, ljutnja, agresivnost, i sl.) te informacije o strategijama koje mogu olakšati određeno psihičko stanje. Svrha psihoedukacije je: normalizacija osjećaja i reakcija pružanjem informacija o tome koje su reakcije i osjećaji očekivani u nepovoljnim situacijama, usvajanje novih strategija suočavanja s određenim problemima i poteškoćama, poticanje klijenta na daljnji i intezivniji tretman ako mu je to potrebno. Psihoedukacija se razlikuje od terapijskih intervencija u tome što je više usmjerena i usklađena potrebama grupe nego pojedinaca, manje interaktivna, pretpostavlja manje samootkrivanje i zato je manje prijeteća za pojedinca, ne pretpostavlja procjenjivanje i izradu individualnog plana promjene. Na navedenim načelima provedeno je šest radioonica za učenike pojedinih dobnih skupina. Izrađen je protokol rada i struktura prilagođena razlikama u dobi djece (koje će biti prikazane u radionici). Psihoedukativnim radionicama obuhvatili smo više od stotinu djece, grupe su brojale od 10 do 20 djece. Radionice su trajale 90 minuta, a u suvoditeljstvu su radile dvije psihologice i socijalna radnica. Početna iskustva su izuzetno dobra. Djeca su motivirano sudjelovala i izrazila želju za nastavkom ovakvog oblika rada.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Psihologija, Socijalne djelatnosti



POVEZANOST RADA


Projekti:
066005

Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb


Citiraj ovu publikaciju:

Ajduković, Marina; Delale, Eva Anđela; Družić, Olja
Mogućnosti psihoedukativnog pristupa u unapređenju mentalnog zdravlja djece-radionica // 7. godišnja konferencija hrvatskih psihologa. Knjiga sažetaka / Hrvatsko psihološko društvo (ur.).
Split, 1999. str. 12-13 (demonstracija, domaća recenzija, sažetak, stručni)
Ajduković, M., Delale, E. & Družić, O. (1999) Mogućnosti psihoedukativnog pristupa u unapređenju mentalnog zdravlja djece-radionica. U: Hrvatsko psihološko društvo (ur.)7. godišnja konferencija hrvatskih psihologa. Knjiga sažetaka.
@article{article, author = {Ajdukovi\'{c}, Marina and Delale, Eva An\djela and Dru\v{z}i\'{c}, Olja}, year = {1999}, pages = {12-13}, keywords = {psihoedukativni pristup, mentalno zdravlje, djeca}, title = {Mogu\'{c}nosti psihoedukativnog pristupa u unapre\djenju mentalnog zdravlja djece-radionica}, keyword = {psihoedukativni pristup, mentalno zdravlje, djeca}, publisherplace = {Split, Hrvatska} }
@article{article, author = {Ajdukovi\'{c}, Marina and Delale, Eva An\djela and Dru\v{z}i\'{c}, Olja}, year = {1999}, pages = {12-13}, keywords = {psycho education, mental health, children}, title = {Possibilities of Psychoeducative Approach in Advancing Mental Health of Children}, keyword = {psycho education, mental health, children}, publisherplace = {Split, Hrvatska} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font