Pregled bibliografske jedinice broj: 235910
Obnova uspomene. Prinos arheologije obnavljanju župne crkve Pohoda Blažene Djevice Marije u Voćinu
Obnova uspomene. Prinos arheologije obnavljanju župne crkve Pohoda Blažene Djevice Marije u Voćinu // Gazophylacium. Časopis za znanost, umjetnost, gospodarstvo i politiku., 9 (2004), 3-4; 65-79 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 235910 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Obnova uspomene. Prinos arheologije obnavljanju župne crkve Pohoda Blažene Djevice Marije u Voćinu
(Revival of Memorial. Archaeological Contribution to Renovation of District Church Pohoda Blažene Djevice Marije in Voćin)
Autori
Tomičić, Željko
Izvornik
Gazophylacium. Časopis za znanost, umjetnost, gospodarstvo i politiku. (1330-0504) 9
(2004), 3-4;
65-79
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
arheološka istraživanja; Slavonija
(archaeological research; Slavonija)
Sažetak
U prilogu je dan osvrt na arheološko-konzervatorska istraživanja Instituta za argeologiju koja su pridonijela obnovi uspomene na crkvu Svete Marije od Pohoda u Voćinu. Na položaju voćinske crkve, materijalnim svjedočanstvima potkrijepljena je konstanta svetoga mjesta. Na početku toga dokazanoga tisućljetnog kontinuiteta duhovnoga života svakako su ostatci grobova iz kasna brončanog doba, otkriveni 2002. unutar lađe crkve. Već sama ta spoznaja o konstanti svetoga mjesta i uspostavi jezgre života dugotrajna trajanja govori o važnosti arheoloških istraživanja unutar crkve u Voćinu, ali i bogate, još nedovoljno upoznate prošlosti toga gradića u srcu Slavonije. Autor, nadalje, pretpostavlja kako je osnivanje franjevačkoga samostana i pripadajuće crkve rezultat napora najvišega kasnosrednjocvjekovnoga plemstva Slavonije, to jest, obitelji Iločkih. Točnije, sestara Katarine i Eufrozine, utemeljiteljica samostana te njihova brata, moćnoga vojvode Lovre Iločkoga, potencijalnoga benefaktora i donatora crkve u Voćinu. Tekst zaključuju promišljanja o pravcima i zadatcima budućih usmjerenih arheoloških istraživanja poradi predstavljanja toga jedinstvenoga, a nedovoljno vrjednovanoga kulturnoopovijesnog i prirodnog krajobraza podno sjevernih obronaka Papuka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA