Pregled bibliografske jedinice broj: 23557
Kvalitativna i kvantitativna istraživanja protozoa i mikrometazoa splitskog područja
Kvalitativna i kvantitativna istraživanja protozoa i mikrometazoa splitskog područja, 1998., magistarski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 23557 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kvalitativna i kvantitativna istraživanja protozoa i mikrometazoa splitskog područja
(The qualitative and quantitative investigations of protozoa and micrometazoa in the area of Split)
Autori
Bojanić, Natalia
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
08.05
Godina
1998
Stranica
113
Mentor
Kršinić, Frano
Ključne riječi
protozoi; mikrometazoi; Jadransko more
(protozoa; micrometazoa; Adriatic sea)
Sažetak
Istraživanja protozoa i mikrometazoa splitskog područja su obavljena na dvije postaje u Kaštelanskom zaljevu, te na jednoj u Splitskom kanalu. Uzorkovalo se jednom mjesečno Niskin crpcem volumena 5 litara, svakih pet metara dubine od površine do dna. Na postaji Splitska vrata uzorci su uzimani na dubinama od 0, 10, 20, 40 i 50 m. Nelorikatni cilijati su sakupljani samo u Kaštelanskom zaljevu na istim oceanografskim nivoima, pomoću Nansen crpca volumana 1,7 l. Osim kvalitativnog sastava i brojnosti u dijelu sedimentiranog uzorka, nelorikatnim cilijatima se određivao i biovolumen uspoređivanjem oblika plazmatskog tijela s određenim geometrijskim tijelom.
Od protozoa tijekom 1995. godine nelorikatni cilijati su kvantitativno najvažniji. Osobito su brojni na postaji Trogir, kao i tintinini, naupliji, pteropodi, apendikularije i hetognate. U području Splitskih vrata gustoća populacije protozoa i mikrometazoa je znatno manja u odnosu na zaljevske postaje. Tijekom godine su zabilježena dva uporedna maksimuma gustoće nelorikatnih cilijata i tintinina. Maksimum nelorikatnih cilijata od 1400 jed./l je zabilježen na površini u rujnu, a tintinina od 718 jed./l na dubini od 5 m u mjesecu svibnju. Na istraživanom području tintinini su predstavljeni s 39 vrsta od kojih su 18 obalno-estuarske, a 21 vrste otvorenog mora. Najzastupljenija vrsta u Kaštelanskom zaljevu je Helicostomella subulata, s prosječnim udjelom od 34% u ukupnom broju tintinina. Kvantitativno značajne vrste su: Stenosemella nivalis, Salpingella rotundata, Codonellopsis schabi i Tintinnopsis campanula.
Prema biovolumenu nelorikatnih cilijata može se uočiti da tijekom hladnijeg razdoblja godine prevladavaju manji organizmi, a veći u toplom razdoblju. Visoka prosječna vrijednost biovolumena nelorikatnih cilijata od 8,58*106 mm3/l ukazuje na eutrofiziranost Kaštelanskog zaljeva i bogatstvo na ostalim trofičkim razinama.
U skladu s prethodnim istraživanjima, kopepodni naupliji su kvantitativno najznačajniji organizmi u mikrometazojskoj frakciji, na koje otpada približno 60% ukupnog broja mikromatazoa. U Splitskom kanalu su najbrojniji tijekom veljače. Godišnji maksimum populacije u Kaštelanskom zaljevu je u ljetno-jesenskom razdoblju s najvećom stvarnom gustoćom u srpnju na 5 m od 219 jed./l. Postnauplijarni kopepodi su također najbrojniji u ljetnom razdoblju, kad prevladavaju kopepoditi i odrasli mali kopepodi vrste Euterpina acutifrons i Oithona nana.
Od ostalih mikrometazojskih organizama u planktonu splitskog područja najbrojnije su ličinke školjkaša, a od kladocera vrsta Penilia avirostris, tijekom ljetno-jesenskog razdoblja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
00010102
Ustanove:
Institut za oceanografiju i ribarstvo, Split
Profili:
Bojanić Natalia
(autor)