Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 235022

Gibanje vode u prirodi - značenje i istraživanje


Vladimir Patrčević; Siniša Maričić
Gibanje vode u prirodi - značenje i istraživanje // Hrvatske vode - od Jadrana do Dunava / Dragutin Gereš (ur.).
Zagreb: Hrvatske vode, 1999. str. 257-266 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)


CROSBI ID: 235022 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Gibanje vode u prirodi - značenje i istraživanje
(Movement of the Water in Nature - Meaning and Research)

Autori
Vladimir Patrčević ; Siniša Maričić

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni

Izvornik
Hrvatske vode - od Jadrana do Dunava / Dragutin Gereš - Zagreb : Hrvatske vode, 1999, 257-266

Skup
2. hrvatska konferencija o vodama

Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 19.05.1999. - 22.05.1999

Vrsta sudjelovanja
Poster

Vrsta recenzije
Domaća recenzija

Ključne riječi
hidrološki ciklus; sistem; otjecanje; hidrološki proces; racionalni model
(the hydrological cycle; system; outflow; hydrological process; rational model)

Sažetak
Simbolička značenja vode u ljudskoj civilizaciji mogu se svesti na tri dominantne teme: izvor života, sredstvo očišćenja i središte obnavljanja. Ove tri navedene teme susreću se u najdrevnijim predajama stvarajući najrazličitije zamišljene, a istovremeno i najsmislenije kombinacije. Varijacije različitih kultura na ove temeljne teme produbljuju dimenzije i nijanse simbolike vode, međutim u svim je kulturama voda ishodište i provodnik cijelog života. Kao dar sa neba voda je simbol plodnosti te od islama do Japana sredstvo obrednog čišćenja. Simbol je i taoističke mudrosti jer u nje nema opiranja ; slobodna je i bez spona, pa teče slijedeći nagib tla. Međutim voda se kao uostalom i svi simboli, može promatrati na dva strogo oprečna gledišta. Voda je izvor života i izvor smrti, ona stvara i razara i ta se podvojenost nalazi na svim razinama. Ona je simbol nesvjesnih energija, tajnovitih i nepoznatih motivacija, nadahnuće pisaca i pjesnika koji pišu istančane varijacije na temu bistrih voda, proljetnih voda, tekučica, zaljubljenih voda, dubokih, usnulih, krotkih i silovitih voda koja su različita lica tog simbola što se zrcali. Vodi se treba približiti emotivno, racionalno, sa ljubavlju, poštovanjem, odgovornošću, sa iskonskom željom da se upozna i očuva onakvom kakvu nam je priroda podarila.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Građevinarstvo



POVEZANOST RADA


Projekti:
0149240

Ustanove:
Građevinski i arhitektonski fakultet Osijek

Profili:

Avatar Url Siniša Maričić (autor)

Avatar Url Vladimir Patrčević (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Vladimir Patrčević; Siniša Maričić
Gibanje vode u prirodi - značenje i istraživanje // Hrvatske vode - od Jadrana do Dunava / Dragutin Gereš (ur.).
Zagreb: Hrvatske vode, 1999. str. 257-266 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
Vladimir Patrčević & Siniša Maričić (1999) Gibanje vode u prirodi - značenje i istraživanje. U: Dragutin Gereš (ur.)Hrvatske vode - od Jadrana do Dunava.
@article{article, year = {1999}, pages = {257-266}, keywords = {hidrolo\v{s}ki ciklus, sistem, otjecanje, hidrolo\v{s}ki proces, racionalni model}, title = {Gibanje vode u prirodi - zna\v{c}enje i istra\v{z}ivanje}, keyword = {hidrolo\v{s}ki ciklus, sistem, otjecanje, hidrolo\v{s}ki proces, racionalni model}, publisher = {Hrvatske vode}, publisherplace = {Dubrovnik, Hrvatska} }
@article{article, year = {1999}, pages = {257-266}, keywords = {the hydrological cycle, system, outflow, hydrological process, rational model}, title = {Movement of the Water in Nature - Meaning and Research}, keyword = {the hydrological cycle, system, outflow, hydrological process, rational model}, publisher = {Hrvatske vode}, publisherplace = {Dubrovnik, Hrvatska} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font