Pregled bibliografske jedinice broj: 234854
Preporađanje preporoda. Hrvatski narodni preporod u udžbenicima povijesti
Preporađanje preporoda. Hrvatski narodni preporod u udžbenicima povijesti // Zbornik radova "Dijalog povjesničara-istoričara 5" / Graovac, Igor ; Fleck, Hans-Georg (ur.).
Zagreb: Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) Zagreb, 2002. str. 97-114 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 234854 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Preporađanje preporoda. Hrvatski narodni preporod u udžbenicima povijesti
(Renascencing Renascence. Croatian National Renascence in Croatian History Textbooks)
Autori
Cipek Tihomir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova "Dijalog povjesničara-istoričara 5"
/ Graovac, Igor ; Fleck, Hans-Georg - Zagreb : Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) Zagreb, 2002, 97-114
Skup
Dijalog povjesničara- istoričara 5
Mjesto i datum
Herceg Novi, Crna Gora; Srbija, 02.03.2001. - 04.03.2001
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
povijest; prošlost; historiografija; ideologija; hrvatski narodni preporod
(history; the past; historiography; ideology; croatian national renascence)
Sažetak
U radu se nastojala prikazati ideološka funkcija povijesti, koja proizlazi iz njene zadaće samorefleksije društva preko analize prošlosti i značajki same historiografije. Ukratko je prikazan razvoj historigrafije, koja postaje svjesna svojih ograničenja i novih zahtjeva: prostornog i vremenskog odmaka od činjenica koje propituje te utjecaja stajališta istraživačice/istraživača na točnost njenih spoznaja. Uloga historiografije u suoblikovanju nacionalnog identiteta prikazana je na primjeru različitog tematiziranja hrvatskog narodnog preporoda u udžbenicima povijesti, a koji su korišteni u vrijeme različitih političkih i državnih poredaka djelatnih na prostoru današnje hrvatske države: u vrijeme Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca/ Jugoslavije, Nezavisne Države Hrvatske, Federativne Narodne/Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i današnje Republike Hrvatske. Različito tumačenje hrvatskog narodnog preporoda u različitim političkim sustavima pokazuje da se tumačenje tog događaja bitnog za oblikovanje hrvatskog nacionalnog identiteta mijenjalo u ovisnosti s promjenama povijesnih okolnosti i političkih poredaka, koji su utjecali na samorazumjevanje povjesničarki/povjesničara. Izmjene tumačenja hrvatskog narodnog preporoda pokazuju ideološke vrijednosti koje je proklamirao pojedini vladavinski sustav te sustav ideja na osnovu kojih se je nastojao oblikovati hrvatski nacionalni identitet. I današnja historiografija stoji pred naoko prijepornim zahtjevom: treba doći do istinitih iskaza o prošlosti, ali i upozoriti na relativnost svojih iskaza.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija