Pregled bibliografske jedinice broj: 234685
Liberalizam - korporativizam. Dva lica ideologije hrvatskih političkih elita u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca
Liberalizam - korporativizam. Dva lica ideologije hrvatskih političkih elita u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca // Dijalog povjesničara - istoričara 3 / Fleck, Hans-Georg ; Graovac, Igor (ur.).
Zagreb: Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) Zagreb, 2001. str. 275-290
CROSBI ID: 234685 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Liberalizam - korporativizam. Dva lica ideologije hrvatskih političkih elita u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca
(Liberalism - Corporatism. Two Faces of Ideology of Croatian Political Elites in the Kingdom of Serbs, Croats and Slovenes)
Autori
Cipek, Tihomir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Dijalog povjesničara - istoričara 3
Urednik/ci
Fleck, Hans-Georg ; Graovac, Igor
Izdavač
Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) Zagreb
Grad
Zagreb
Godina
2001
Raspon stranica
275-290
ISBN
953-96037-8-1
Ključne riječi
liberalizam, korporativizam, elite, imperij
(liberalism, corporatism, elites, imperum)
Sažetak
U saopćenju su prikazani liberalni i korporativni elementi u ideologijama hrvatskih političkih elita u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca (SHS) koji su bitno utjecali na pokušaje modernizacije i modernizacijske potencijale. Pri tome su navedeni i pregledi strukture hrvatske političke elite u vrijeme propasti K.u.K. Monarhije i ulaska Hrvatske u novi imperij - Kraljevinu SHS, prisutnosti liberalizma i korporativizma u ideologiji hrvatskih elita u vrijeme pseudoparlamentarizma te posljedice diktatura kralja Aleksandra na ideologiju hrvatskih političkih elita. No, Hrvatska zajednica, stranka koja je i zbog svog unitarizma zagovarala liberalizam, imala je malu potporu birača. Marginalna je bila i Hrvatska stranka prava (HSP), koja je inzistirala na korporativizmu i šovinizmu. Stoga je vodećem dijelu hrvatske političke elite, okupljenom u Hrvatskoj republikanskoj seljačkoj stranci (HRSS) posvećana najveća pozornost. Ta je stranka u svojoj ideologiji spajala liberalne i korporativne elemente s idejom samostalne hrvatske države u konfederaciji s ostalim južnoslavenskim državama. Korporativizam je, doduše, pridonosio popularnosti stranke, no taj koncept nije omogućavao modernizaciju. Usto je kraljeva diktatura potisnula liberalne ideje tog dijela političke elite i homogenizirala hrvatsku naciju, a radikalne je nacionaliste oko HSP-a usmjerila ka terorizmu. Stoga su liberalni elementi HRSS-a morali dugo čekati mogućnost svog ozbiljenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija, Povijest