Pregled bibliografske jedinice broj: 233747
MYSTIC-prvi rezultati u Hrvatskoj
MYSTIC-prvi rezultati u Hrvatskoj // Zbornik sažetaka 6. hrvatskog kongresa kliničke mikrobiologije / Jasenka Škrlin-Šubić (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor, Hrvatsko društvo za medicinsku mikrobiologiju, 2002. str. 129-131 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 233747 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
MYSTIC-prvi rezultati u Hrvatskoj
(MYSTIC-First Results in Croatia)
Autori
Kalenić, Smilja ; Punda-Polić, Volga ; Plečko, Vanda ; Sardelić, Sanda ; Bedenić, Brank ; Tonkić, Marija ; Tripković, Vesna ; Goić-Barišić, Ivana ; Žele-Starčević, Lidija ; Novak, Anita ; Senji, Peter ; Presečki-Stanko, Aleksandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik sažetaka 6. hrvatskog kongresa kliničke mikrobiologije
/ Jasenka Škrlin-Šubić - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor, Hrvatsko društvo za medicinsku mikrobiologiju, 2002, 129-131
Skup
6. hrvatski kongres kliničke mikrobiologije
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 15.05.2002. - 17.05.2002
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
MYSTIC; mikrobna rezistencija; meropenem
Sažetak
Mystic (Meropenem Yearly Susceptibility Test Information Collection) je međunarodno istraživanje rezistencije bakterija izoliranih iz uzoraka hospitaliziranih bolesnika na određenu paletu antimikrobnih lijekova (meropenem, imipenem, ceftazidime, ceftazidim+klavulanska kiselina, piperacilin+tazobaktam, ciprofloksacin, gentamicin ili tobramicin). Provodi se metodom određivanja MIK-ova, u rad se uzima jedan soj po bolesniku, radi se NCCLS metodologijom sa 6 uvijek i svuda istih sojeva za kontrolu kvalitete, tako da su rezultati iz svih centara usporedivi. U Hrvatskoj smo započeli s tim istraživanjem u 2002. godini, u dva centra: U Kliničkom bolničkom centru Zagreb i u Kliničkoj bolnici Split. Ovdje iznosimo prve rezultate osjetljivosti nekih uzročnika izoliranih u KBC-u Zagreb i KB-u Split. Do sada je potpuno obrađeno 38 sojeva Pseudomonas aeruginosa, 28 sojeva Acinetobacter baumannii, 40 sojeva Escherichia coli i 31 soj Klebsiella pneumoniae. Rezultati pokazuju potpunu osjetljivost E. coli na sve ispitane antibiotike, osim što je 6 sojeva imalo MIK>16 mg/L, a jedan 8 mg/L. Jedan je soj bio ESBL, ujedno i rezistentan na gentamicin. Sličnu dobru osjetljivost pokazuje i K. pneumoniae osim jednog soja s MIK >128 mg/L na ciprofloksacin te 8 ESBL sojeva koji su imali MIK na gentamicin >16 mg/L. MIK-ovi meropenema uglavnom su za nekoliko razrijeđenja niži nego MIK-ovi imipenema, no na oba antibiotika su svi ispitani sojevi osjetljivi. Sojevi P. aeruginosa nisu tako homogeni u svojoj osjetljivosti: dva soja su visoko rezistentna na karbapeneme (>128 mg/L), jedan je soj rezistentan na imipenem (16 mg/L) a osjetljiv na meropenem, a 4 su intermedijarno osjetljiva na impenem (8 mg/L) a osjetljiva na meropenem. Jedan je soj bio intermedijarno osjetljiv na imipenem ( 8 mg/L) a rezistentan na meropenem (16 mg/L). Osjetljivost na druge antibiotike vrlo je nejednolika u dosada ispitanih sojeva. Među ispitanim sojevima A. baumannii nije dokazana rezistencija na karbapeneme.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
0108121
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb
Profili:
Vanda Plečko
(autor)
Marija Tonkić
(autor)
Smilja Kalenić
(autor)
Sanda Sardelić
(autor)
Peter Senji
(autor)
Volga Punda-Polić
(autor)
Anita Novak
(autor)
Vesna Tripković
(autor)
Lidija Žele-Starčević
(autor)