Pregled bibliografske jedinice broj: 233586
Evolucija rezistencije na cefalosporine treće i četvrte generacije u kliničkim izolatima Klebsiella pneumoniae
Evolucija rezistencije na cefalosporine treće i četvrte generacije u kliničkim izolatima Klebsiella pneumoniae, 2000., diplomski rad, Viša zdravstvena škola, Zagreb
CROSBI ID: 233586 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Evolucija rezistencije na cefalosporine treće i četvrte generacije u kliničkim izolatima Klebsiella pneumoniae
(Evolution of resistance to cephalosporins of third and fourth generation in clinical isolates of Klebsiella pneumoniae)
Autori
Buhin, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Viša zdravstvena škola
Mjesto
Zagreb
Datum
15.10
Godina
2000
Stranica
45
Mentor
Bedenić, Branka
Ključne riječi
cefalosporini širokog spektra; beta-laktamaze proširenog spektra; Klebsiella pneumoniae; mikrobna rezistencija
(expanded-spectrum cephalosporins; extended-spectrum beta-lactamases; Klebsiella pneumoniae; microbial resistance;)
Sažetak
Rezistencija klebsijela na cefalosporine treće i četvrte generacije uzrokovana je najčešće produkcijom b-laktamaza proširenog spektra. To su plazmidne b-laktamaze nastale od TEM ili SHV enzima mutacijama koje mijenjaju konfiguraciju aktivnog centra i šire spektar njihove aktivnosti. One su u pravilu osjetljive na cefamicine i sna`no su inhibirane klavulanskom kiselinom i sulbaktamom iako su u novije vrijeme opisane b-laktamaze proširenog spektra otporne na cefamicine i na inhibiciju navedenim spojevima. Cilj ovog istra`ivanja je bio utvrditi trend razvoja rezistencije na oksimino cefalosporine uzrokovane produkcijom b-laktamaza proširenog spektra u kliničkim izolatima K. pneumoniae u periodu od 1994 - 1997. Istraživanje je provedeno na izolatima K. pneumoniae iz bolnica Sestre Milosrdnice i Dubrava u Zagrebu. Izolati su prikupljeni u periodu od 1994-1995. i tokom 1997. godine. Osjetljivost sojeva na različite antibiotike je testirana disk-difuzijskim i mikrodilucijskim testom. Usporedbom rezultata testiranja osjetljivosti na antibiotike tih dviju skupina utvr|eno je da se nastavlja trend ekspresije visokog stupnja rezistencije prema cefalosporinima treće generacije kroz navedeni vremenski period. Za razliku od izolata iz starije skupine iz bolnice Dubrava koji su ispoljavali veći stupanj otpornosti prema cefotaksimu i ceftriaksonu u odnosu na ceftazidim i aztreonam (CTX fenotip, uzrokovan produkcijom SHV-2 beta-laktamaze), izolati prikupljeni tokom 1997. su iskazivali veći stupanj rezistencije prema ceftazidimu i aztreonamu nego prema cefotaksimu i ceftriaksonu (CAZ fenotip) Izolati iz oba vremenska perioda su bili u visokom postotku rezistentni na amoksicilin sam ili u kombinaciji sa klavulanatom i na cefalosporine starijih generacija (cefaleksin, cefuroksim). Od cefalosporina četvrte generacije cefpirom je imao djelotvorniji inhibitorni učinak na sojeve nego cefepim. Izolati iz obje skupine su bili u viskom postotku otporni na ne-beta laktamske antibiotike kao što su aminoglikozidi i kinoloni. Takvi izolati predstavljaju poseban terapijski problem i zahtijevaju najčešće primjenu monobaktama imipenema. Budući da se geni rezistencija na ne beta-laktamske antibiotike kao što su aminoglikozidi, tetraciklini, kloramfenikol i sulfonamidi često nalaze na istom plazmidu kao i gen koji kodira produkciju b-laktamaza proširenog spektra, selekcijski pritisak uslijed upotrebe tih drugih antibiotika može pridonijeti širenju ESBL producirajućih sojeva unutar bolnice. Da bi se spriječila pojava hospitalnih infekcija uzrokovanih ESBL producirajućim bakterijama potrebno je ograničiti upotrebu antibiotika posebno cefalosporina treće generacije na strogo indicirane slučajeve. Ako dođe do pojave epidemija potrebno je provoditi mjere bolničke higijene da be se spriječilo širenje takvih sojeva među različitim odjelima unutar bolnice.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti