Pregled bibliografske jedinice broj: 233413
Elektronička sonda za nerazorno ispitivanje cijevi naftne bušotine primjenom impulsnih vrtložnih struja
Elektronička sonda za nerazorno ispitivanje cijevi naftne bušotine primjenom impulsnih vrtložnih struja, 2005., magistarski rad, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb
CROSBI ID: 233413 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Elektronička sonda za nerazorno ispitivanje cijevi naftne bušotine primjenom impulsnih vrtložnih struja
(Pulsed eddy current based electronic tool for nondestructive inspection of oil-well casing)
Autori
Ambruš, Davorin
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Fakultet elektrotehnike i računarstva
Mjesto
Zagreb
Datum
22.12
Godina
2005
Stranica
137
Mentor
Bilas, Vedran
Ključne riječi
nerazorno ispitivanje; impulsne vrtložne struje; zaštitna cijev naftne bušotine; elektronička instrumentacija; visokotemperaturno okruženje; projektiranje i izvedba elektroničkih sklopova; pouzdanost.
(nondestructive testing; pulsed eddy current; oil-well casing; electronic instrumentation; high-temperature environment; electronic design; reliability.)
Sažetak
U radu je prezentirana metodologija projektiranja i izvedbe elektroničke sonde za nerazorno ispitivanje zaštitne cijevi naftne bušotine. Ispitivanje je temeljeno na metodi impulsnih vrtložnih struja, a uključuje određivanje osnovnih mehaničkih značajki cijevi (debljine stijenke i unutarnjeg promjera). Na početku su definirani osnovni tehnički zahtjevi vezani za potrebne mjerne performanse sonde, te uvjete rada u visokotemperaturnom okruženju. U skladu s traženim zahtjevima, sustavno je obrađena problematika izbora optimalnih elektroničkih komponenata i sklopova za rad na visokim temperaturama, te načina njihovog povezivanja i ugradnje. Opisani su osnovni fizikalni mehanizmi kvarova, te praktične metode za ostvarenje potrebne funkcionalnosti i pouzdanosti sonde na temperaturama do 175 °C. Analizirana je mjerna metoda temeljena na impulsnim vrtložnim strujama, te su pokazane njezine osnovne prednosti u odnosu na ostale primjenjive metode. Pri tome je posebna pažnja posvećena prednostima metode s instrumentacijskog aspekta (manja potrošnja, manja duljina sonde, kraće vrijeme ispitivanja, jednostavnija sklopovska izvedba). Na temelju provedenih razmatranja mjerne metode i problema ekstremnih radnih uvjeta, predložena je i opisana sklopovska i programska konfiguracija elektroničke sonde. Na kraju su prezentirani rezultati laboratorijskih ispitivanja, te je dana konačna ocjena izvedbe sonde na temelju početnih tehničkih zahtjeva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb,
Brodarski institut d.o.o.