Pregled bibliografske jedinice broj: 23323
KOROZIJA U PLINSKO-KONDENZATNIM SUSTAVIMA
KOROZIJA U PLINSKO-KONDENZATNIM SUSTAVIMA // Sažeci radova / Kurtanjek, Ž., Škare, D., Meić, Z. (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 1999. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 23323 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
KOROZIJA U PLINSKO-KONDENZATNIM SUSTAVIMA
(CORROSION IN GAS-CONDENSATE SYSTEMS)
Autori
Derniković, boris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Sažeci radova
/ Kurtanjek, Ž., Škare, D., Meić, Z. - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 1999
Skup
16. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 23.02.1999. - 26.02.1999
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
korozija; plinski kondenzati; simulacija; test
(corrosion; gas condensate; simulation tests)
Sažetak
Prirodni plin iz bušotine do potrošača mora proći kroz nekoliko etapa da bi se odvojio od mehaničkih nečistoća, vode i kondenzata i naposljetku od vrlo agresivnih pratećih plinova CO2 i H2S. Prva etapa na tom putu je plinska stanica. Zbog visokih tlakova i temperatura te često velikog udjela CO2 i H2S u plinu, uvjeti na plinskoj stanici su vrlo korozivni.
Cilj ovog rada bio je odrediti brzinu korozije simulirajući, u laboratorijskim testovima, uvjete u dva segmenta plinske stanice: na ulaznom, u plinovodu priključenom na glavu bušotine i separatorskom, u kojem se odvajaju plinska, kondenzatna i vodena faza. Ispitivanja su provedena u kemijskom reaktoru od specijalne legure Hastellov C 273. Originalni uzorci ispitivanih medija, slane vode, plinskog kondenzata i plina uzimani su pri p,T-uvjetima na plinskoj stanici u specijalne, za to namijenjene, čelične posude. Zatim je volumetrijskom tlačnom živinom crpkom kapljevina prebačena u reaktor, pri jednakim p,T-uvjetima kao pri uzorkovanju na plinskoj stanici. Plinska faza obogaćena je uvođenjem CO2 iz boce. Iz reaktora je nakon što je postignuto ravnotežno stanje uzet uzorak plinske smjese za kromatografsku analizu.
Provedene su A i B serije ispitivanja pri bitno različitim uvjetima. U seriji A uvjeti su bili relativno blagi: ukupni tlak 50 bara, temperatura 40°C, udio CO2 47 vol. %. U ovoj seriji izvedena su zasebno ispitivanja u plinskoj fazi, zatim u dvofaznom sustavu, kondenzat-plin i slana voda-plin te u trofaznom sustavu, slana voda-kondenzat (1:1) plin. U seriji B uvjeti su bili znatno oštriji: ukupni tlak 100 bara, temperatura 95°C, udio CO2 38 vol. %. Ispitivanja su pokazala da su i plin i plinski kondenzat slabo korozivni, a slana voda povišeno korozivna. Brzina korozije u sustavu slana voda-plin (A serija) i slana voda-kondenzat-plin (B serija) relativno je velika pa su oštećenja opreme moguća na oba segmenta plinske stanice. Stoga je potrebno provesti zaštitu s korozijskim inhibitorima koji će biti testirani u daljnjem radu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
195010
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
Profili:
Boris Derniković
(autor)