Pregled bibliografske jedinice broj: 22936
ISKUSTVO USAMLJENOSTI : RAZLIKE S OBZIROM NA SOCIO - DEMOGRAFSKE I OSOBNE VARIJABLE
ISKUSTVO USAMLJENOSTI : RAZLIKE S OBZIROM NA SOCIO - DEMOGRAFSKE I OSOBNE VARIJABLE // XI. Dani psihologije u Zadru, Knjiga sažetaka / Lacković-Grgin, Katica (ur.).
Zadar: Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 1998. str. 57-58 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 22936 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ISKUSTVO USAMLJENOSTI : RAZLIKE S OBZIROM NA SOCIO - DEMOGRAFSKE I OSOBNE VARIJABLE
(Experience of loneliness: Differences due to sociodemographic and personal variables)
Autori
Rokach, Ami ; Lacković-Grgin, Katica ; Kokora, Lotea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XI. Dani psihologije u Zadru, Knjiga sažetaka
/ Lacković-Grgin, Katica - Zadar : Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 1998, 57-58
Skup
XI. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 27.05.1998. - 29.05.1998
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Iskustvo usamljenosti; sociodemografske varijable
(Experience of loneliness; sociodemographic variables)
Sažetak
Istraživanje je provedeno s ciljem utvrđivanja razlika u iskustvu usamljenosti s obzirom na dob, spol, obrazovni i bračni status, broj djece te trajanje usamljenosti (povremena i kronična) i doživljavanje usamljenosti u vrijeme ispitivanja.
Upitnik Iskustvo usamljenosti Ami Rokach je primijenjen na 484 ispitanika u dobi od 16 do 90 godina, te je faktorskom analizom identificirano pet faktora iskustva usamljenosti: EMOCIONALNE TEŠKOĆE, INTERPERSONALNA IZOLIRANOST, POVLAČENJE, SOCIJALNA NEADEKVATNOST i TJELESNE MANIFESTACIJE.
Utvrđene su dobne razlike na svim faktorima osim na faktoru EMOCIONALNE TEŠKOĆE. INTERPERSONALNA IZOLIRANOST i SOCIJALNA NEADEKVATNOST su značajno najprisutniji kod ispitanika u dobi od 16 do 24 godine, a TJELESNE MANIFESTACIJE usamljenosti su najizraženije kod ispitanika starijih od 65 godina. Također su utvrđene spolne razlike i to na svim faktorima te je izgledno da je usamljenost prisutnija kod žena.
Relevantnom se pokazala i varijabla obrazovni status. Emocionalne teškoće i tjelesne manifestacije usamljenosti su značajno prisutnije kod ispitanika nižeg obrazovnog statusa. S obzirom na različit bračni status utvrđeno je da je iskustvo usamljenosti najmanje prisutno kod ispitanika koji su u braku, dok su samci najusamljeniji s obzirom na faktor SOCIJALNA NEADEKVATNOST, a ispitanici koji su izgubili partnera s obzirom na EMOCIONALNE TEŠKOĆE I TJELESNE MANIFESTACIJE.
Također je utvrđeno veće prisustvo INTERPERSONALNE IZOLIRANOSTI i SOCIJALNE NEADEKVATNOSTI kod ispitanika bez djece, dok su TJELESNE MANIFESTACIJE izraženije kod ispitanika sa dvoje i više djece.
Razlike u pojedinim faktorima iskustva usamljenosti postoje i s obzirom na trajanje usamljenosti (povremeno iskustvo ili kronično) i s obzirom na to da li je ispitanik doživljavao usamljenost u vrijeme ispitivanja ili ne.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA