Pregled bibliografske jedinice broj: 22925
Neuroendoskopija u pedijatrijskoj neurokirurgiji
Neuroendoskopija u pedijatrijskoj neurokirurgiji // Knjiga sažetaka, Drugi Hrvatski kongres dječje kirurgije
Dubrovnik, 1998. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 22925 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neuroendoskopija u pedijatrijskoj neurokirurgiji
(Neuroendoscopy in pediatric neurosurgery)
Autori
Miklić, Pavle ; Paladino, Josip ; Pirker, Ninoslav ; Rotim, Krešimir ; Mrak, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Knjiga sažetaka, Drugi Hrvatski kongres dječje kirurgije
/ - Dubrovnik, 1998
Skup
Drugi Hrvatski kongres dječje kirurgije
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 23.09.1998. - 27.09.1998
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Neuroendoskopija; hidrocefalus; dječja neurokirurgija
(Neuroendoscopy; hydrocephalus; pediatric neurosurgery)
Sažetak
Analizirano je trideset i petoro djece i adolescenata operiranih neuroendoskopski u periodu od 1996. do 1998. godine u Klinici za neurokirurgiju Medicinskog fakulteta u Zagrebu.
Najčešća indikacija za neurokirurške operacije bili su poremećaji likvorskih komunikacija: jedno dijete sa hidrocefalusom u više odjeljaka, osmero djece i adolescenata sa arahnoidnim cistama, jedno dijete sa izoliranim lateralnim ventrikulom, jedanaestero djece i adolescenata sa stenozom akvedukta. U preostalih četrnaestoro djece i adolescenata neuroendoskopija je korištena za anatomsku inspekciju tijekom mikrokirurških operacija: endoskopski potpomognuta mikroneurokirurgija.
U grupi nekomunicirajućih hidrocefalusa zbog stenoze akvedukta izvršena je ventrikulocisternostomija treće klijetke. Intraventrikularne anatomske strukture važne za endoskopsku orijentaciju bile su: interventrikularni otvor, koroidni pleksus, septalna i talamostrijatalna vena, mamilarna tijela, prozirno dno treće klijetke i infundibularni recesus. Za fenestraciju je korištena monopolarna elektrokoagulacija, a za dilataciju balon kateter u obliku broja osam. Svi ventrikulocisternostomirani bolesnici, osim jednog, ostali su neovisni o sistemu za drenažu likvora. U grupi bolesnika sa arahnoidalnim cistama provedena je endoskopska fenestracija.
U šestoro bolesnika fenestracijom je postignuta zadovoljavajuća kontrola, dok je u preostalih dvoje nakon fenestracije bila potrebna drenažna operacija. U grupi bolesnika sa endoskopski potpomognutom mikroneurokirurgijom bilo je šest intraventrikularnih tumora, četiri tumora u pinealnom području i četiri manja duboko periventrikularno smještena kavernoma. U grupi kavernoma endoskopski i mikrokirurški pristup bili su potpomognuti CT vođenom stereotaksijom.
Neuroendoskopija je sigurna i djelotvorna tehnika u kirurškom repertoaru dječjeg neurokirurga. Glavna prednost je minimaliziranje kirurške traume pri uklanjanju duboko smještenih cerebralnih i intraventrikularnih lezija. U području liječenja hidrocefalusa, arahnoidalnih cista i drugih poremećaja u dinamici likvora najveća je korist neuroendoskopije u eliminiranju potrebe za ugradnjom sustava za drenažu likvora.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti