Pregled bibliografske jedinice broj: 228739
Fleksibilizacija rada i novi oblici solidarnosti u društvu
Fleksibilizacija rada i novi oblici solidarnosti u društvu // Knjiga sažetaka / Centar za promicanje socijalnoga nauka Crkve, Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Hrvatski Caritas, Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Revija za socijalnu politiku (ur.).
Zagreb: Glas Koncila, 2005. str. 40-42. (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 228739 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fleksibilizacija rada i novi oblici solidarnosti u društvu
(Labour flexibility and new forms of solidarity in society)
Autori
Grbac, Josip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka
/ Centar za promicanje socijalnoga nauka Crkve, Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Hrvatski Caritas, Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Revija za socijalnu politiku - Zagreb : Glas Koncila, 2005, 40-42.
Skup
Međunarodna znanstvena konferencija Siromaštvo i solidarnost: Hrvatska u proširenoj Europi
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 14.10.2005. - 15.10.2005
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Pozitivna fleksibilizacija; tržište rada; hrvatsko gospodarstvo; državna solidarnost; životni standard
("Positive flexibility"; labour market; Croatian economy; "state solidarity"; living standard)
Sažetak
Koristeći podatke zadobivene u istraživanju pokušava se projekt fleksibilizacije ocijeniti imajući u vidu aktualno stanje u Hrvatskoj, na gospodarskom i socijalnom planu, ali pogotovo na planu mentaliteta i općih očekivanja. Naravno da nam istraživanja mogu usmjeriti napore u smjeru stvaranja one "pozitivne fleksibilizacije" koja će imati u vidu ne samo gospodarske i socijalne, nego i etičke kriterije. Fleksibilnost radne snage s ciljem povećanja konkurentnosti, ali i smanjenja siromaštva, povlači za sobom niz ostalih pitanja koja čine pretpostavku jedne uravnotežene fleksibilizacije i koju u Hrvatskoj valja riješiti. Neki elementi koji proizlaze iz istraživanja (Hrvatski Caritas i Centar za promicanje socijalnog nauka Crkve o socijalnoj situaciji u Hrvatskoj ; "Aufbruch", itd.) ukazuju tako npr. da fleksibilizacija ne može polučiti pozitivne rezultate ukoliko u sebi ne sadrži mehanizme kontrole i nadzora, ali i donose podatak koji pokazuje veliko nepovjerenje hrvatskih građana u sama "pravila igre" na tržištu rada. Pozitivan je podatak da bi veliki postotak građana prihvatio doškolovanje i prekvalifikaciju, a negativan onaj koji upućuje na veliku bojazan oko promjene radnog mjesta. Ovi elementi mogu biti putokazi koje valja uvažiti. Fleksibilizacija je pogodno sredstvo i za uspostavljanje novih oblika solidarnosti u hrvatskom društvu. Podaci istraživanja upućuju na činjenicu da je govor o solidarnosti koja neće ostati samo osobni solidarni osjećaj pojedinca nego postati društveni i politički čimbenik usko povezan s pitanjem gospodarskih standarda. Suprotno očekivanjima, dakle, viši standard proizveo bi veću strukturalnu solidarnost, dok gospodarski problemi koče razvoj solidarnosti. Razvoj tržišta rada, eventualno putem veće fleksibilizacije rada koja bi omogućila veći socijalni standard hrvatskih ljudi, jest conditio sine qua non svakog govora o strukturalnoj, dakle, sistematskoj, a ne samo individualnoj, solidarnosti. Kako se, međutim, ne bi dogodio ponovni pad u razne oblike "državne solidarnosti", gdje se kao solidarnost definira ono što je dužnost države, razvoj institucionalizirane i individualne solidarnosti moraju ići usporednim korakom. U tom smislu valja razmotriti neke utjecaje koje fleksibilizacija i nova solidarnost mogu imati na obitelj, nezaposlenost, životni standard, ali i ulogu politike u ovom procesu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija
POVEZANOST RADA