Pregled bibliografske jedinice broj: 228725
Socijalno zagovaranje i siromaštvo
Socijalno zagovaranje i siromaštvo // Knjiga sažetaka / Centar za promicanje socijalnoga nauka Crkve, Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Hrvatski Caritas, Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Revija za socijalnu politiku (ur.).
Zagreb: Glas Koncila, 2005. str. 28-29. (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 228725 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Socijalno zagovaranje i siromaštvo
(Social advocacy and poverty)
Autori
Batarelo, Vice John
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka
/ Centar za promicanje socijalnoga nauka Crkve, Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Hrvatski Caritas, Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Revija za socijalnu politiku - Zagreb : Glas Koncila, 2005, 28-29.
Skup
Međunarodna znanstvena konferencija Siromaštvo i solidarnost: Hrvatska u proširenoj Europi
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 14.10.2005. - 15.10.2005
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Socijalno zagovaranje; odgovornost; društvene institucije; ljudska prava
(Social advocacy; responsibility; society institutions; human rights)
Sažetak
Socijalno zagovaranje je noviji fenomen unutar hrvatskog društva, koji postaje sve važniji budući da socijalne strukture, prisutne posljednih pedeset godina komunističkog razdoblja, nestaju ili se pretvaraju u tržišno-orjentiranu ekonomiju. Zagovaranje je široko zasnovano na traženju utjecajnih rezultata, uključujući javnu politiku i odluke o raspodjeli sredstava unutar političkih, ekonomskih i socijalnih sistema i institucija koje direktno pogađaju ljudske živote. Socijalno zagovaranje ili socijalno pravedno zagovaranje ističe, unutar okvira ljudskih prava, kritičke činjenice koje su bile zanemarene ili potisnute. Postoje značajni rezultati u traženju pristupa i glas u donošenju odluka odgovornih institucija, kako bi se promijenio odnos snaga između ovih institucija i ljudi koji su pogođeni njihovim odlukama, otuda mijenjanje relevantnih institucija i rezultiranje u konkrentnim poboljšanjima u ljudskim životima pogođenim socijalnom nepravdom. Organizacije koje zagovaraju crpe svoju snagu za djelovanje i odgovorne su obzirom na pogođenu socijalnu grupu. Siromaštvo osim što ima klasičnu definiciju kao manjak materijanih izvora da bi se živjelo određenim standardom, može značiti i nedostatak sposobnosti utjecaja na strukturalne promjene koje bi donijele poboljšanje. Odsada organizacije koje se bave svim oblicima siromaštva i ljudskih prava sve više koristeći intergrirane modele djelovanja koji uključuju direktnu službu kao i zagovaranje promjena nepravednih struktura. Analiza slučaja predstavljena je u jednoj od najpubliciranijih kampanji socijalnog zagovaranja u Hrvatskoj, vođenoj od strane vjerskih organizacija (Caritas) u koaliciji s drugim NGO, kako bi se reguliralo trgovanje nedjeljom i time poboljšaju nepravedni uvjeti rada pomoćnika prodaje i radnika u trgovinskom sektoru.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti