Pregled bibliografske jedinice broj: 228548
Ćirilometodske okružnice biskupa J. J. Strossmayera u Glasniku Biskupija Đakovačke i Srijemske od 1873. do 1900.
Ćirilometodske okružnice biskupa J. J. Strossmayera u Glasniku Biskupija Đakovačke i Srijemske od 1873. do 1900. // Pasionska baština ... : muka kao nepresušno nadahnuće kulture :, I. (2004), 146-160 (podatak o recenziji nije dostupan, kongresno priopcenje, znanstveni)
CROSBI ID: 228548 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ćirilometodske okružnice biskupa J. J. Strossmayera u Glasniku Biskupija Đakovačke i Srijemske od 1873. do 1900.
(Bishop J. J. Strossmayer and legacy of Saints Cyril and Methodius in the 19th century)
Autori
Lukić, Milica
Izvornik
Pasionska baština ... : muka kao nepresušno nadahnuće kulture : (1334-8264) I.
(2004);
146-160
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, kongresno priopcenje, znanstveni
Ključne riječi
Glasnik Biskupija Bosanske i Srijemske; J.J. Strossmayer; ćirilometodska baština; 19. stoljeće; starocrkvenoslavenski jezik
(Old Church Slavonic language; croatian culture in 19th century; J.J. Strossmayer; legacy of Saints Cyril and Methodius in 19th century)
Sažetak
Biskup je Josip Juraj Strossmayer svojim dolaskom na biskupsku stolicu Đakovačke i srijemske biskupije 1849./50. označio novo razdoblje u borbi za uspostavu ćirilometodske baštine na području cijeloga hrvatskoga nacionalnog prostora, a posebice svoje matične biskupije. Svojim je zalaganjima za obnovu staroslavenske liturgije, kako kažu njegovi biografi Pavić i Cepelić, slavenstvo obvezao na vječitu zahvalnost. Tekst skreće pozornost na svjedočanstva koja je o svom udjelu u obnovi ćirilometodske baštine u hrvatskoj kulturi 19. stoljeća ostavio na stranicama svoga dijecezanskoga glasila u obliku uglavnom opsežnih okružnica – cirkularnih pisama, posebice u povodu obilježavanja velikih ćirilometodskih jubileja koji su zahvatili razdoblje njegova biskupovanja. Istraživanja pokazuju da su ćirilometodski tekstovi biskupa Strossmayera u velikoj mjeri izrasla na znanstvenim istraživanjima jednoga od najznačajnijih povijesničara (i filologa) druge polovice 19. stoljeća, Franje Račkoga, te na njegovu uvjerenju da je nasljednikom sv. Metoda na srijemskoj biskupskoj stolici. Njegovi tekstovi na stranicama Glasnika uvelike su pridonijeli da se kult sv. Ćirila i Metoda proširi i učvrsti u njegovoj biskupiji te da se potaknu mnoge akcije vezane uz ponovno uvođenje staroslavenske liturgije na područje svih hrvatskih zemalja, a krajnji je rezultat tih njegovih napora svakako i Parčićev Misal iz 1893. objelodanjen glagoljicom i hrvatskom inačicom crkvenoslavenskoga jezika.
Izvorni jezik
Hrv-fra
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- AGRINDEX Humanities Index