Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 228473

Pretraživanje informacija iz područja glazbe


Juričić, Vedrana
Pretraživanje informacija iz područja glazbe // Arti musices, 36 (2005), 1; 111-144 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, ostalo)


CROSBI ID: 228473 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Pretraživanje informacija iz područja glazbe
(Accessing Data in the Field of Music)

Autori
Juričić, Vedrana

Izvornik
Arti musices (0587-5455) 36 (2005), 1; 111-144

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, ostalo

Ključne riječi
pretraživanje; informacija; glazba; notacijski kodovi
(searching; information; music; notational codes)

Sažetak
U članku se razmatraju različiti pristupi pretraživanju glazbenih informacija, prvenstveno u računalnom okruženju, dakle na internetu i u bazama podataka koje su objavljene na CD mediju. Međutim, daje se i kratki povijesni pregled razvoja kodiranih sustava notacije i prije računalne ere, koji su se javili u muzikološkobibliografskim izdanjima i katalozima velikih glazbenih knjižnica te utjecali na buduće projekte. Glazbena su djela iz više razloga vrlo složena za katalogizaciju i implementiranje u baze podataka, a osnovni princip pristupa entitetu putem autora i naslova, kao što je uobičajeno u drugim disciplinama, za glazbu je nedostatan, zbog brojnih manifestacija i izraza u kojima se djelo može javiti, te generičkih naslova djela (simfonija, sonata itd.) koji sami za sebe nisu dovoljni za identifikaciju. Zato je « content-based retrieval» putem samog glazbenog sadržaja (notnog ili zvučnog) najpouzdaniji za identifikaciju, a direktan pristup njemu najučinkovitiji. Kako tradicionalni notni znakovi nisu za to podesni, note se kodiraju alfanumeričkim znakovima, s kojima se mogu i u tiskanom izvoru ili u računalnoj bazi podataka izrađivati notacijski indeksi incipita po slovčanom ili brojčanom redu, kako bi se notni sadržaj mogao pronaći. Brojni su primjeri notacijskih kodova, kategorija alfanumeričkih kao što su Plaine & Easy, DARMS, GUIDO, kern, abc itd. je posebno obrađena, jer se danas najčešće rabi u pretraživanju. Ipak, za mnoge, osobito najširu publiku na internetu su oni presloženi, i većinom zahtijevaju poznavanje glazbene « abecede» . Stoga su najnovija istraživanja informatičara, muzikologa, psihologa i knjižničara usmjerena na bitno pojednostavljivanje upita. Pretraživanje putem pjevanja melodije u mikrofon trenutno je u žarištu istraživanja.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti



POVEZANOST RADA


Projekti:
0213001

Ustanove:
Muzička akademija, Zagreb

Profili:

Avatar Url Vedrana Juričić (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Juričić, Vedrana
Pretraživanje informacija iz područja glazbe // Arti musices, 36 (2005), 1; 111-144 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, ostalo)
Juričić, V. (2005) Pretraživanje informacija iz područja glazbe. Arti musices, 36 (1), 111-144.
@article{article, author = {Juri\v{c}i\'{c}, Vedrana}, year = {2005}, pages = {111-144}, keywords = {pretra\v{z}ivanje, informacija, glazba, notacijski kodovi}, journal = {Arti musices}, volume = {36}, number = {1}, issn = {0587-5455}, title = {Pretra\v{z}ivanje informacija iz podru\v{c}ja glazbe}, keyword = {pretra\v{z}ivanje, informacija, glazba, notacijski kodovi} }
@article{article, author = {Juri\v{c}i\'{c}, Vedrana}, year = {2005}, pages = {111-144}, keywords = {searching, information, music, notational codes}, journal = {Arti musices}, volume = {36}, number = {1}, issn = {0587-5455}, title = {Accessing Data in the Field of Music}, keyword = {searching, information, music, notational codes} }

Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::


  • The Music Index
  • Bibliographie des Musikschrifttums
  • RILM





Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font