Pregled bibliografske jedinice broj: 228047
Komunikacijske funkcije osamostaljenih dijelova rečeničnoga ustrojstva u Marulićevu Naslidovan'ju
Komunikacijske funkcije osamostaljenih dijelova rečeničnoga ustrojstva u Marulićevu Naslidovan'ju // Tkivo kulture / Gašpar, Nela Veronika (ur.).
Rijeka: Kršćanska sadašnjost ; Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu - Teologija u Rijeci, 2006. str. 241-252 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 228047 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Komunikacijske funkcije osamostaljenih dijelova rečeničnoga ustrojstva u Marulićevu Naslidovan'ju
(Vocativ in Naslidovanje by Marko Marulić)
Autori
Stolac, Diana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Tkivo kulture
/ Gašpar, Nela Veronika - Rijeka : Kršćanska sadašnjost ; Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu - Teologija u Rijeci, 2006, 241-252
Skup
Franjo Emanuel Hoško
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 2005
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
rečenica; tekst; diskurs; vokativ; uzvik; imperativ; komunikacijske funkcije; funkcionalni učinci
(sentence; text; discourse; vocativ; exclamation; communication)
Sažetak
U radu se analiziraju komunikacijske funkcije osamostaljenih dijelova rečeničnoga ustrojstva u Marulićevoj proznoj rečenici. Korpus čini Marulićev prijevod djela De imitatione Christi - Od naslidovan'ja Isukarstova i od pogarjen'ja tašćin segasvitnjih iz 1500. godine. Naglasak je na komunikacijskim funkcijama vokativa i vokativnih sintagmi te njihovim funkcionalnim učincima. Da bi se moglo prići utvrđivanju komunikacijskih funkcija vokativa, prvo treba ovaj korpus smjestiti na razmeđe monološkoga i dijaloškoga, te nakon toga odrediti planove sugovornika. U Nalidovan'ju to su planovi Boga Oca, Isusa, neimenovanoga vjernika, te posredno samoga autora, koji bilježi Božje riječi. U uspostavljenome dijalogu pisca i Boga znakovi promjene plana govornika upravo su vokativi gospodine/gospodine bože moj i sinu. Vokativ je obilježen intonacijskom i sintaktičkom izoliranosti. Dozivna mu je funkcija primarna. Ona je najčešće invokacijska, ali može služiti i za skretanje pozornosti na važan dio poruke. U analizi dozivne funkcije promotreni su odnosi vokativa, uzvika i imperativa (npr. Evo, ja tebi grem, gospodine ; Čuvaj se, poni, sinu… ). Pokušava se utvrditi koje sve komunikacijske funkcije, od brojnih navedenih u teorijskoj literaturi, ostvaruje vokativ u ovome Marulićevu proznom prijevodnom tekstu. Rezultati se uspoređuju s rezultatima prethodne analize o funkciji vokativa u svetačkoj legendi Sveti Aleksi Tituša Brezovačkoga.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija