Pregled bibliografske jedinice broj: 228031
Hrvatska gramatikologija u 20. stoljeću
Hrvatska gramatikologija u 20. stoljeću // Hrvatski jezik u XX. stoljeću : zbornik radova / Samardžija, Marko ; Pranjković, Ivo (ur.).
Zagreb: Matica hrvatska, 2006. str. 297-320 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 228031 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hrvatska gramatikologija u 20. stoljeću
(Croatian Grammaticology in the 20th Century)
Autori
Stolac, Diana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Hrvatski jezik u XX. stoljeću : zbornik radova
/ Samardžija, Marko ; Pranjković, Ivo - Zagreb : Matica hrvatska, 2006, 297-320
ISBN
9531507732
Skup
Hrvatski jezik u XX. stoljeću
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.01.2005. - 21.01.2005
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
hrvatski jezik; gramatika; sintaksa
(Croatian language; grammar book; syntax)
Sažetak
U članku se govori o gramatičarskome radu u 20. stoljeću. Premda nije formalno nastala u tome stoljeću, nužno je krenuti od gramatike Tome Maretića, jer je njegova velika Gramatika i stilistika hrvatskoga ili srpskoga jezika, objavljena u Zagrebu 1899. godine, obilježila cijelu prvu polovicu 20. stoljeća te ucrtala put gramatikama koje su slijedile. Uz Maretićevu, prvu polovicu stoljeća obilježava školska gramatika Josipa Florschütza Gramatika hrvatskoga jezika, objavljivana u Zagrebu u više izdanja od 1905. godine. Druga polovica stoljeća započinje izdanjima gramatike trojice autora - Ivana Brabeca, Mate Hraste i Sretena Živkovića Gramatika hrvatskoga ili srpskoga jezika (Zagreb, od 1952. do 1970.). Ova je gramatika posljednja tradicionalna gramatika hrvatskoga jezika. Šezdesetih se godina i u pisanju hrvatskih gramatika ogledaju nove jezikoslovne teorije. Prvenstveno se to odnosi na školske gramatike Stjepka Težaka i Stjepana Babića, objavljivane od 1966. godine. Gramatike skupina autora iz Zavoda za hrvatski jezik (odnosno Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje) kombinacija su tradicionalnoga opisa i opisa temeljenoga na transformacijskoj gramatici, naročito za sintaktičku razinu. Devedesetih godina 20. stoljeća hrvatski jezik napokon dobiva cjelovit gramatički opis u Akademijinu projektu "velike gramatike", započet Tvorbom riječi u hrvatskom književnom jeziku Stjepana Babića i Sintaksom hrvatskoga književnog jezika Radoslava Katičića iz 1986. godine, a zaokruženom Povijesnim pregledom, glasovima i oblicima hrvatskoga književnog jezika skupine autora iz 1991. godine. Osim ovih standardoloških gramatičkih opisa, hrvatsku su gramatikologiju obilježile i gramatike koje nisu opisivale hrvatski standardni jezik, ali su znatno doprinijele njegovu razumijevanju, kao što su npr. gramatike staroslavenskoga jezika ili gramatički opisi pojedinih hrvatskih dijalekata, ali i kontrastivne gramatike hrvatskoga jezika s nekim stranim jezikom. U drugome se dijelu članka izdvajaju pojedini gramatički problemi i pokazuje se kako su opisani u gramatikama u 20. stoljeću.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA