Pregled bibliografske jedinice broj: 227338
Čovjek i njegova budućnost u misli V. Bajsića
Čovjek i njegova budućnost u misli V. Bajsića // Nova prisutnost. Časopis za intelektualna i duhovna pitanja, III (2005), 1; 23-40 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 227338 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Čovjek i njegova budućnost u misli V. Bajsića
(Man and his future in Bajsić's thought)
Autori
Bišćan, Željka
Izvornik
Nova prisutnost. Časopis za intelektualna i duhovna pitanja (1334-2312) III
(2005), 1;
23-40
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
pojedinac; cjelovitost; otvorenost; grupa; sigurnost; uloge; animalni automatizmi; sloboda; stvarnost; povijest; rast; evanđelje; Bog; Isus Krist; budućnost
(individual; integrality; opennes; group; safety; roles; animal-self-acitngs; freedom; reality; history; growth; gospel; Jesus Christ; future)
Sažetak
Vjekoslav Bajsić (Čakovec 1924. - Zagreb 1994.), svećenik Zagrebačke nadbiskupije, profesor filozofije na Katoličkom bogoslovnom fakultetu i njegovim institutima u Zagrebu, odgovorni urednik i autor izdanja Kršćanske sadašnjosti, jedan od najsnažnijih likova moderne hrvatske teološke misli. Kao filozof i teolog, bio je uronjen u promišljanje života u svijetu, koje je uglavnom usmjerio prema kršćanima laicima i njihovim problemima u odnosima sa svijetom u kojem žive - kako sa svjetovnim okruženjem tako i sa crkvenom zajednicom. Misao Vjekoslava Bajsića osebujna je i nadasve pažnje vrijedna. Među ostalim, karakterizira je njegov poseban interes za čovjeka. Već pri prvom susretu s njegovom mišlju čitatelju ostaje dojam da ona u sebi krije nešto novo, neuobičajeno, drugačije te poziva na angažman - ljudski, vjernički i znanstveni. Bajsić se u svojemu teološkom promišljanju koristi, što je razumljivo, filozofijom, ali i fizikom, biologijom, paleontologijom, psihologijom, etologijom i sociologijom. Sve radi toga da na što potpuniji način progovori u svjetlu vjere današnjem čovjeku o njemu samome, o problemima koji ga muče i o tome kako se s njima "uhvatiti u koštac", jer današnjem je čovjeku mnogo razumljiviji jezik znanosti od onog teološkog.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija