Pregled bibliografske jedinice broj: 227316
Povijesni Isus u protestantskoj teologiji
Povijesni Isus u protestantskoj teologiji // Obnovljeni život, 51 (1996), 5; 543-558 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, stručni)
CROSBI ID: 227316 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povijesni Isus u protestantskoj teologiji
(Historical Jesus in Protestant Theology)
Autori
Karlić, Ivan
Izvornik
Obnovljeni život (0351-3947) 51
(1996), 5;
543-558
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, stručni
Ključne riječi
povijesni Isus-Krist vjere; Leben-Jesu-Forschung; iluminizam; liberalna; dijalektička i egzistencijalna teologija; New Quest
(historical Jesus-Christ of the belief; Leben-Jesu-Forschung; Illuminism; liberal; dialectic and existential Theology; New Quest)
Sažetak
Povijesno pitanje o Isusu iz Nazareta Kristu rođeno je u vrijeme iluminizma, čije su racionalističke pretpostavke dovele kršćansku vjeru do dubokih kriza ; racionalizam je smatrao Isusa iz Nazareta izuzetnim i velikim religioznim učiteljem, ali ne i Bogom, nego tek običnim čovjekom. Liberalna teologija XIX. st. nastavila je ići u tom smjeru, služeći se posebnom metodom (Leben-Jesu-Forschung) u filozofsko-teološkom razmišljanju o Isusu Kristu. Krajem prošlog stoljeća došlo je do reakcije i kritike upućene liberalnoj teologiji i njezinom načinu razmišljanja o Isusu Kristu ; vrhunac te reakcije predstavlja dijalektička teologija K. Bartha i kerigmatsko-egzistencijalna teologija R. Bultmanna. Njihovo teološko/kristološko razmišljanje usmjereno je na pitanje: tko je Isus za vjernika (funkcionalna kristologija). R. Bultmann došao je do zaključka da se ne može ići „ iznad” kerygme, u njoj „ imamo” Isusa Krista, a o povijesnom Isusu ne znamo gotovo ništa sigurno, a i da znamo to ne bi imalo posebne važnosti za vjeru. Bultmannovi učenici kritizirali su jednostranost egzistencijalne teologije/kristologije ; oni su bili mnijenja da se o povijesnom Isusu može nešto znati i da to treba istražiti i definirati. Tako teolozi ; 50-ih i 60-ih godina našeg stoljeća drže neophodnim traženje povijesti u kerygmi i kerygme u povijesti, da bi naglasili kontinuitet između povijesnog Isusa i Krista kerygme.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Časopis naveden u Pravilniku iz NN 2/97
- Elenchus of Biblical Bibliography (Rim)
- Religious and Theological Abstracts (USA)