Pregled bibliografske jedinice broj: 226924
Adaptivno upravljanje VR scenarijima u terapiji ratnog PTSP-a
Adaptivno upravljanje VR scenarijima u terapiji ratnog PTSP-a // II hrvatski kongres vojne medicine / Milas, Zoran (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor, Hrvatsko društvo za vojnu medicinu, 2005. (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 226924 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Adaptivno upravljanje VR scenarijima u terapiji ratnog PTSP-a
(Adaptive control of VR scenarios in therapy of combat PTSD)
Autori
Ćosić, Krešimir ; Slamić, Miroslav ; Popović, Siniša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
II hrvatski kongres vojne medicine
/ Milas, Zoran - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor, Hrvatsko društvo za vojnu medicinu, 2005
Skup
II hrvatski kongres vojne medicine
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.10.2005. - 22.10.2005
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
virtualna stvarnost; adaptivno upravljanje; virtualni scenarij; terapija; ratni PTSP
(virtual reality; adaptive control; virtual scenarios; therapy; combat PTSD)
Sažetak
Pri terapiji posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP) teško je proizvesti potpune i trajne pozitivne efekte s postojećim farmakoterapijskim i psihoterapijskim postupcima. Među različitim psihoterapijskim postupcima s najvećom bazom pozitivnih rezultata pri liječenju PTSP-a ističe se terapija izlaganjem, tijekom koje se pacijent uz pomoć terapeuta suočava s vlastitim traumatičnim ratnim iskustvima. Prema tipu medija kojim se traumatični podražaji približavaju pacijentu, zadnjih godina terapija izlaganjem pomoću virtualne stvarnosti (engl. virtual reality, VR) dobiva sve više na značaju. VR terapija izlaganjem pacijenta uranja u računalno-generiranu trodimenzionalnu okolinu, tzv. virtualno okruženje, koje uključuje audio-vizualne, a katkad i druge traumatične elemente. Interakcija u stvarnom vremenu s virtualnim okruženjem doprinosi pacijentovu osjećaju prisutnosti što je od posebnog značaja za liječenje najrazličitijih tjeskobnih poremećaja. Kao posljedica razvoja računalne tehnologije i značajnog pada cijena općeg i specifičnog računalnog hardvera te multidisciplinarnih istraživačkih rezultata, VR se isto tako potvrđuje kao važan pristup u terapiji izlaganjem za liječenje niza psiholoških poremećaja poput straha od visina, straha od letenja zrakoplovom, raznih oblika društvene fobije, paničnog poremećaja, agorafobije, itd. Međutim, stvarne mogućnosti ovakvog oblika terapije pri tretmanu ratnog PTSP-a zahtijevat će metodološki strože, kontrolirane studije s većim uzorcima, prije konačnih zaključaka. U radu je prikazan koncept i arhitektura, kao i pristup automatizaciji promjena VR scenarija koji se prilagođavaju emocionalnom stanju PTSP pacijenta. Očekuje se da će automatizacija višemodalnog dinamičkog upravljanja scenarijima praćenjem subjektivne pobuđenosti pacijenta i mjerenjem njegovih fizioloških reakcija osloboditi terapeute rutinskih poslova vezanih uz manipuliranje korisničkim sučeljem, koji smanjuju njihovu efikasnost i produktivnost. Poboljšanja u automatizaciji upravljanja scenarijima i praćenju pacijentova emocionalnog stanja stoga mogu omogućiti terapeutu da više svoje pažnje tijekom VR terapije izlaganjem usmjeri na pacijenta i na komunikaciju s pacijentom, što u konačnici podiže kvalitetu i efikasnost terapije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika, Računarstvo, Kliničke medicinske znanosti