Pregled bibliografske jedinice broj: 226651
Učinak osmotskog stresa na aktivnost antioksidativnih enzima u dubrovačkoj zečini (Centaurea ragusina L.)
Učinak osmotskog stresa na aktivnost antioksidativnih enzima u dubrovačkoj zečini (Centaurea ragusina L.), 2005., diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 226651 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinak osmotskog stresa na aktivnost antioksidativnih enzima u dubrovačkoj zečini (Centaurea ragusina L.)
(The effect of osmotic stress on enzyme activity in Centaurea ragusina L.)
Autori
Knepr, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
25.10
Godina
2005
Stranica
34
Mentor
Pevalek-Kozlina, Branka
Neposredni voditelj
Radić, Sandra
Ključne riječi
osmotski stres; vodni status; prolin; klorofil; karotenoidi; askorbat peroksidaza; katalaza; dubrovačka zečina
(osmotic stress; relative water content; prollin; chlorophyll; carotenoids; ascorbat peroxidase; catalase; Centaurea ragusina)
Sažetak
Centaurea ragusina L. je hrvatska endemična biljna vrsta dobro prilagođena za život na stijenama okrenutim prema moru. Vodni status, sadržaj prolina i pigmenata, aktivnost katalaze (KAT) i askorbat peroksidaze (APOX) analizirani su u biljkama uzgojenim u uvjetima in vitro izloženim solnom i osmotskom stresu. Zakorijenjene biljčice koje su rasle na MS ½ ; ; hranjivoj podlozi uz dodatak 150, 300, 450 ili 600 mM soli i 300 mM manitola istražene su nakon 5, 10 i 15 dana. Na svim koncentracijama NaCl i manitolu dolazi do smanjenja vodnog statusa biljaka, dok masa suhe tvari raste. Sadržaj prolina se povećava na svim koncentracijama NaCl i na manitolu, osim nekon pet dana u korijenu na 600 mM NaCl gdje se sadržaj prolina smanjuje. Sadržaj klorofila a peti i deseti dan raste, dok se petnaesti dan smanjuje na svim koncentracijama NaCl i na manitolu. U sadržaju klorofila b peti dan na NaCl nema promjene, dok se deseti i petnaesti dan sadržaj smanjuje. Manitol povećava sadržaj klorofila b, osim nakon petnaest dana. Sadržaj karotenoida se povećava peti, a smanjuje deseti i petnaesti dan na NaCl, dok manitol uzrokuje porast peti i deseti, a smanjenje petnaesti dan. NaCl uzrokuje smanjenje aktivnosti APOX u izdanku, osim na 600 mM NaCl deseti dan. U korijenu aktivnost raste na nižim koncentracijama, dok se na višima smanjuje. Manitol povećava aktivnost u izdanku i korijenu tijekom cijelog pokusa. Niže koncentracije NaCl i manitol uzrokuju povećanje aktivnosti KAT, dok se aktivnost smanjuje na višim koncentracijama NaCl. Prikazani rezultati pokazuju da su APOX i KAT važan dio obrambenog mehanizma kod dubrovačke zečine, te da sudjeluju u njezinoj prilagodbi na osmotski stres.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija