Pregled bibliografske jedinice broj: 225984
Matematički modeli borbe niske rezolucije
Matematički modeli borbe niske rezolucije // Modeliranje u znanosti, tehnici i društvu, četvrti dio: Kreativno rješavanje zadataka / Božičević, Juraj ; Caharija, Alojz (ur.).
Zagreb: Akademija tehničkih znanosti Hrvatske (HATZ), 2000. str. 141-148 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 225984 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Matematički modeli borbe niske rezolucije
(Low-resolution matematical models of combat)
Autori
Srbljinović, Armano ; Škunca, Ognjen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Modeliranje u znanosti, tehnici i društvu, četvrti dio: Kreativno rješavanje zadataka
/ Božičević, Juraj ; Caharija, Alojz - Zagreb : Akademija tehničkih znanosti Hrvatske (HATZ), 2000, 141-148
Skup
Modeliranje u znanosti, tehnici i društvu
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 26.06.2000. - 27.06.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
matematički modeli; modeli borbe; modeli niske rezolucije
(matematical models; combat models; low resolution models)
Sažetak
Rad sadrži pregled modela oružane borbe niske rezolucije. Niska rezolucija modela podrazumijeva manje detaljan prikaz stvarnosti pa se takvi modeli uglavnom koriste za opis sukoba među većim borbenim jedinicama. Naglasak rada je na modelima koje je moguće zapisati matematičkim formalizmom. Pobliže su razmotrene dvije skupine takvih modela: modeli zasnovani na konceptu jačine snaga i diferencijalni modeli borbe. Osim prikaza tipičnih modela iz svake od grupa, navedeni su i neki primjeri njihovih primjena, kao i osvrt na mogućnosti i ograničenja tih modela. U vezi s modelima zasnovanim na konceptu jačine snaga opisan je algoritam ocjene jačine snaga, te načini proračuna ulaznih parametara tog algoritma. Ukratko je objašnjena primjena koncepta jačine snaga u simulacijama oružane borbe. Od diferencijalnih modela borbe razmatrane su Lanchesterove jednadžbe, i to u svom osnovnom obliku, i u različitim proširenim varijantama. Također su ukratko prikazane metode određivanja koeficijenata Lanchesterovih jednadžbi, i to obradom povijesnih podataka, obradom rezultata simulacija visoke rezolucije, te pomoću različitih analitičkih izraza.
Izvorni jezik
Hrvatski