Pregled bibliografske jedinice broj: 225717
Čimbenici kvalitete financijskog izvješćivanja
Čimbenici kvalitete financijskog izvješćivanja // Usklađivanje hrvatskog računovodstvenog i financijskog zakonodavstva s pravnom stečevinom Europske unije / Tadijančević, Stjepan ; Cota, Bogomil (ur.).
Zagreb: Hrvatska zajednica računovođa i financijskih djelatnika, 2005. str. 53-62 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 225717 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Čimbenici kvalitete financijskog izvješćivanja
(Quality factors in financial reporting)
Autori
Mrša, Josipa
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Usklađivanje hrvatskog računovodstvenog i financijskog zakonodavstva s pravnom stečevinom Europske unije
/ Tadijančević, Stjepan ; Cota, Bogomil - Zagreb : Hrvatska zajednica računovođa i financijskih djelatnika, 2005, 53-62
Skup
XL. Simpozij: Usklađivanje hrvatskog računovodstvenog i financijskog zakonodavstva s pravnom stečevinom Europske unije
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 06.2005
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
financijsko izvješćivanje; kvaliteta financijskih izvještaja; fer vrijednost
(financial reporting; quality of financial reports; fair value)
Sažetak
Suvremena poduzeća svoje poslovne odluke oslanjaju na informacije kojima je izvor kvalitetni model izvješćivanja jer će samo takve informacije i suvremeni, prihvatljiv model financijskog izvješćivanja biti u funkciji uspješnosti njihova poslovanja. Istodobno, i menadžmentu i računovodstvenoj profesiji postavlja se zadaća izgradnje kvalitetnih računovodstvenih rješenja, utemeljenih na znanstvenim metodama i modelima, rješenja koja nisu podložna manipulaciji i alternativnim tretmanima, rješenja koja je moguće kvantificirati i provjeriti. Uvažavajući različite pojedinačne informacijske potrebe korisnika financijskih izvještaja, računovodstvena profesija nastoji ih zadovoljiti temeljnim financijskim izvještajima, koji su pod snažnim utjecajem i kojima se postavljaju posebni, dodatni zahtjevi mnogih autoriteta svjetske ekonomije. Komisije za vrijednosnice, prije svega, zahtijevaju da financijski izvještaji štite ulagača od prijevare, kao i da ih u najvećoj mjeri usmjere na razborita ulaganja. Vlade zahtijevaju da financijski izvještaji osiguraju informacije potrebne za kontrolu obračuna poreza te uspostavljanje programa ekonomske i socijalne politike. Revizori očekuju informacije koje je lako potvrditi, vlasnici priželjkuju što je moguće veću iskazanu dobit, menadžeri se istome najčešće protive i nastoje zaštititi supstancu poduzeća, dok je znanost zainteresirana za « ; ; ; ; čistu» ; ; ; ; istinu. Ograničavajući čimbenik selekcije kriterija vrednovanja trebao bi biti istinita i fer prezentacija financijskog položaja i uspješnosti, unapređenje pouzdanosti osnovice poslovnog odlučivanja i jednostavnost uporabe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija