Pregled bibliografske jedinice broj: 224335
SASTAV I UČINCI HRVATSKOG PROPOLISA
SASTAV I UČINCI HRVATSKOG PROPOLISA // Treći hrvatski kongres farmacije s međunarodnim sudjelovanjem / Zorc, Branka (ur.).
Zagreb: Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2005. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 224335 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
SASTAV I UČINCI HRVATSKOG PROPOLISA
(COMPOSITION AND ACTIVITY OF CROATIAN PROPOLIS)
Autori
Medić-Šarić, Marica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Treći hrvatski kongres farmacije s međunarodnim sudjelovanjem
/ Zorc, Branka - Zagreb : Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2005
Skup
Treći hrvatski kongres farmacije s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Cavtat, Hrvatska, 27.04.2005. - 30.04.2005
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
hrvatski propolis; sastav; djelovanje
(croatian propolis; composition; activity)
Sažetak
Hrvatska je zemlja bogata specifičnom biljnom florom pa su već dugi niz godina predmet naših istraživanja hrvatski resursi. Posljednjih godina našu pažnju zaokuplja pčelinji proizvod – propolis. Aktivnim sastavnicama propolisa uz antimikrobna i antivirusna djelovanja, pripisuju se i antioksidativni učinci. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa RH, prihvaćanjem našeg tehnologijskog istraživačko-razvojnog projekta (TP04/0006-04) omogućilo je temeljitija istraživanja na tom području. U suradnji s tvrtkom « ; Dalmed» ; iz Splita, koja nam pribavlja uzorke propolisa, istraživali smo temeljne sastavnice propolisa kromatografskim i spektrofotometrijskim metodama. Provedena su mikrobiološka ispitivanja na gram (+) i gram (-) mikroorganizmima, kako za različite uzorke propolisa tako i za pojedine sastavnice. Primjenom metoda numeričke taksonomije kromatografske metode su optimirane, te su utvrđeni odnosi između kemijske strukture i učinaka većeg broja sastavnica propolisa. U tu svrhu korišteni su naši vlastiti i komercijalni programski paketi. Ispitivanje lipofilnih svojstava sastavnica propolisa provedeno je eksperimentalno i potvrđeno računalnim metodama primjenom specifičnih programskih paketa (ChemSilico, Vega ZZ i ProLogP). Ispitana je korelacija lipofilnosti sa strukturnim parametrima i ostalim parametrima bioraspoploživosti (vezanje za proteine plazme, prolazak kroz krvno-moždanu barijeru, GI apsorpcija). Uspješno je optimirana i validirana ekstrakcija farmakološki aktivnih sastavnica iz sirovih uzoraka propolisa. Za ispitivanje sastava ekatrakata propolisa korištene su različite analitičke metode (SPE, UV/VIS, HPLC, TLC). Definiranje optimalnog sastava hrvatskog propolisa ispitano je i u svrhu utvrđivanja antioksidativnog kapaciteta. Antioksidativna aktivnost sastavnica i ekstrakata propolisa dokazana je nizom in vitro i in vivo pokusa. Danas se sve veća pažnja posvećuje novim prirodnim pripravcima s antioksidativnim učinkom, a jedan od takvih je i propolis. Rezultati naših istraživanja omogućit će pripremu različitih pripravaka propolisa s optimalnim udjelom aktivnih sastavnica.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija