Pregled bibliografske jedinice broj: 223837
Slobodan promet roba u pravu EZ
Slobodan promet roba u pravu EZ // Uvod u Europsku uniju / Mintas Hodak, Ljerka (ur.).
Zagreb: MATE ; Zagrebačka škola ekonomije i managementa, 2004.
CROSBI ID: 223837 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Slobodan promet roba u pravu EZ
(Free Movement of Goods in EC Law)
Autori
Mlikotin-Tomić, Deša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, ostalo
Knjiga
Uvod u Europsku uniju
Urednik/ci
Mintas Hodak, Ljerka
Izdavač
MATE ; Zagrebačka škola ekonomije i managementa
Grad
Zagreb
Godina
2004
Raspon stranica
ISBN
953-6070-96-0
Ključne riječi
slobodan promet roba, pravo EZ, zajedničko tržište, slobodne zone trgovine, carinske unije, ekonomska unija, carinske i necarinske zapreke, količinska ograničenja, carinske pristojbe fiskalne prirode, tehnički standardi i zapreke, izuzeća od zabrana
(free movement of goods, european community law, joint market, free trade association, customs union, european union, quantity restrictions)
Sažetak
Trgovinski odnosi RH i EU uređeni su Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju ( SSP) kojeg su do 2004 ratificirale sve države članice EU a u međuvremenu se primjenjivao Privremeni sporazum o trgovinskim i s njima povezanim pitanjima između EZ i RH koji je stupio na snagu 1.3.2002.godine. Položaj hrvatskih proizvoda u uvozu određen je statusom države nečlanice i općim pravilima prema kojima roba iz trećih zemalja koja dolazi u EU smatrat će se da je u slobodnom prometu u državi članici ako su ispunjene sve uvozne formalnosti i naplaćene sve carine i pristojbe… . ( Čl. 24 ex.10(1) UEZ). Daljnja liberalizacija trgovine robom provedena je ugovornim odnosima EU – SRH u SSP-u kojim se uzajamno ukidaju zabrane količinskih ograničenja i carine kao i mjere s istim učinkom na uvoz robe porijeklom iz Hrvatske u EU i porijeklom iz EU u Hrvatsku. ( Čl. 17 i Čl. 18 SSP). To se odnosi na industrijske proizvode a za poljoprivredne i riblje proizvode ukidanje ograničenja prometa načelno vrijedi ali se posebno uređuje u Čl. 24 do 31 SSP i naknadno ugovorenim protokolima ( Protokol 7).Hrvatska je također preuzela obvezu na temelju uzajamnosti o ukidanju porezne diskriminacije u odnosu na robe iz EU. ( Čl. 34 SSP) i carinske pristojbe porezne naravi ( Čl. 35 SSP). Istodobno Hrvatska zadržava pravo da međunarodnu trgovinu sa zemljama nečlanicama EU razvija putem postojećih zona slobodne trgovine, dogovora vezanih za pogranični promet i carinskih unija. ( čl. 36 SSP). Temeljni okvir uspostave slobodnog prometa robe i u našim odnosima s EU ostaje: - zabrana carina - zabrana količinskih ograničenja, - zabrana mjera s jednakim učinkom carina i količinskih ograničenja i - zabrana porezne diskriminacije. Nastavno se tek otvara široko područje necarinskih i drugih zapreka prometu robe kao što su tehnički standardi, zaštita potrošača, intelektualnog vlasništva, kontrole i procedure uvoza, administrativni troškovi uvoza, pravila označavanja i dr. Teškoće u određivanju i prepoznavanju tih mjera asu utoliko veće što se radi o legitimnim i dozvoljenim postupcima državnih organa – načelno- ali se njihov ograničavajući učinak i nedopustiva praksa može utvrditi tek u konkretnim slučajevima.U tome kao putokaz mora služiti i praksa i judikatura EU ali i dobro poznavanje i razumijevanje tih instrumenata trgovinske politike EU.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Napomena
Nedostaje podatak o stranicama.
POVEZANOST RADA