Pregled bibliografske jedinice broj: 222457
Psihosocijalni aspekti pretilosti
Psihosocijalni aspekti pretilosti // Godišnja konferencija hrvatskih psihologa - Sažetci radova: Vrijednosti, odgovornosti i tolerancija u društvu koje se mijenja / Kolesarić, Vladimir (ur.).
Osijek: Društvo psihologa Osijek, 2005. str. 144-146 (ostalo, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 222457 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Psihosocijalni aspekti pretilosti
(Psychosocial aspects of obesity)
Autori
Pokrajac-Bulian, Alessandra ; Tkalčić, Mladenka ; Jurčić, Jasna ; Sadaić, Ivana ; Russo, Darija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Godišnja konferencija hrvatskih psihologa - Sažetci radova: Vrijednosti, odgovornosti i tolerancija u društvu koje se mijenja
/ Kolesarić, Vladimir - Osijek : Društvo psihologa Osijek, 2005, 144-146
Skup
13. godišnja konferencija hrvatskih psihologa
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 12.10.2005. - 15.10.2005
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
transteorijski model; samoefikasnost; stresni događaji; kontrola težine; pretilost; indeks tjelesne mase
(transtheoretical model; self-eficacy; stressful life events; weight control; obesity; body mass index)
Sažetak
Pretilost predstavlja jedan od vodećih zdravstvenih problema u svijetu. Karakteriziraju je ponašajne, metaboličke i endokrine promjene rastuće prevalencije. Pretilost ugrožava zdravlje, snižava kvalitetu života i uzrokuje preranu smrt. Postoje brojni modeli zdravstvenog ponašanja među kojima je najispitivaniji transteorijski model (Prochaska i Di Clemente, 1983). U skladu s ovim modelom promjene zdravstvenoga ponašanja uključuju kretanje kroz pet stadija: predkontemplaciju, kontemplaciju, pripremu, akciju i održavanje. Cilj je ovoga simpozija prezentirati niz istraživanja u kojima se provjerava transteorijski model u ispitivanju procesa promjene u pretilih osoba. U istraživanju je sudjelovalo 296 prekomjerno teških i pretilih osoba, 103 muškarca i 193 žene, prosječne dobi 50.41 (raspona dobi od 16 do 81). Uzorkom je obuhvaćeno 13.9% prekomjerno teških osoba čiji je indeks tjelesne mase (ITM) od 25-29.9, pretilih je 57.4% (ITM=30-34.9), dok je 28.7% ispitanika izrazito pretilih (ITM>35). U izlaganjima su prikazani novi instrumenti za ispitivanje motivacije za promjenom, donošenja odluke te percepcije vlastite učinkovitosti u kontroli težine. Objašnjava se i povezanost procesa promjene i različitih psiholoških (stresni događaji, depresivnost, anksioznost, ciljevi i očekivanja od gubitka težine). Rezultati upućuju na to da poznavanje stadija u kojemu se nalazi pojedinac može pomoći u određivanju najpogodnijeg oblika tretmana, voditi kliničara u odlučivanju o prirodi i vremenu potrebnom za terapijsku intervenciju. Naslovi radova: 1. Primjena transteorijskog modela u ispitivanju procesa promjene u pretilih osoba ; 2. Motivacija za promjenom u funkciji stresnih životnih događaja u pretilih osoba ; 3. Procjena samoefikasnosti kroz faze procesa promjene ponašanja u pretilih osoba ; 4. Odluke u prilog i protiv kontrole težine s obzirom na motivaciju za promjenom u pretilih osoba.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
0100502
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka,
Institut za društvena istraživanja , Zagreb