Pregled bibliografske jedinice broj: 221252
Prijedlog uredbe Rim II iz 2003. i opće odredbe deliktnog statuta u hrvatskom Zakonu o međunarodnom privatnom pravu
Prijedlog uredbe Rim II iz 2003. i opće odredbe deliktnog statuta u hrvatskom Zakonu o međunarodnom privatnom pravu // Zbornik radova mednarodne znanstvene konference Evropski sudni prostor = European Judical Area
Maribor, 2005. str. 203-216 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 221252 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prijedlog uredbe Rim II iz 2003. i opće odredbe deliktnog statuta u hrvatskom Zakonu o međunarodnom privatnom pravu
(Proposal for Rugulation "Rome II" of 2003 General Provisions of Art. 28 of the Croatian Private International Law Act)
Autori
Bouček, Vilim
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova mednarodne znanstvene konference Evropski sudni prostor = European Judical Area
/ - Maribor, 2005, 203-216
Skup
Mednarodne znanstvene konference Evropski sudni prostor
Mjesto i datum
,
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
deliktni statut - opće poveznice; europeizacija; Prijedlog uredbe Rim II; čl. 28. hrvatskog Zakona o mpp-u; teorija ubikviteta - opcijsko pravo)
(choice of law in tort - general points of contact; Europeisation; Proposal for Regulation)
Sažetak
U radu se analiziraju opće poveznice deliktnog statuta sadržane u Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o mjerodavnom pravu za izvanugovornu odgovornost za štetu, koji je Komisija EZ objavila 22. srpnja 2003., kao i odredbe čl. 28. hrvatskog Zakona o međunarodnom privatnom pravu iz 1991. Opće poveznice deliktnog statuta u Prijedlogu uredbe Rim II, prema mišljenju autora treba promatrati kao instrument europeizacije, odnosno komunitarizacije, kojima se želi unificirati europsko međunarodno deliktno pravo s ciljem poboljšanja njegove predvidivosti i sigurnosti. Te iste odredbe mogu, ističe autor, u postupku harmonizacije hrvatskog mpp-a s europskim poslužiti kao zakonodavni predložak za deliktni statut u novom hrvatskom ZMPP-u. Iako zastarjele i još uvijek neharmonizirane, hrvatski sud će i nadalje snagom kogentnih kolizijskih odredaba u čl. 28. ZRS-a, na izvanugovornu odgovornost za štetu primjenjivati načelo favor laesi i ex offo određivati pravo mjesta radnje ili pravo mjesta posljedice, ovisno o tome koje je za oštećenika povoljnije (potpuno alternativno upućivanje). Međutim, autor u radu iznosi tezu prema kojoj, hrvatski sud može već danas, u smislu europskog primarnog asocijacijskog prava i temeljem čl. 69. kao harmonizacijske klauzule u Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju iz 2001., primjenjivati kako pravo najuže veze, bilo neposredno ili određeno putem objektivnih poveznica, tako i pravo koje su stranke izabrale. Rad je izvorna znanstvena analiza općih poveznica deliktnog statuta u europskom pravu u kojoj se osim prijedloga odredaba prava EZ, važeća poredbenopravna rješenja uspoređuju s neharmoniziranim odredbama deliktnog statuta u čl. 28. ZRS-a. Pristupnik se u radu koristi i povijesnopravnom metodom, te jasno ukazuje, kako na utjecaj europskog ius commune, tako i na komunitarizaciju, kao sastavnice europeizacije, u kojem kontekstu i objašnjava temu koju obrađuje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo