Pregled bibliografske jedinice broj: 22064
Efekti vrste i načina kodiranja na zadržavanje materijala u kratkotrajnom pamćenju
Efekti vrste i načina kodiranja na zadržavanje materijala u kratkotrajnom pamćenju // XI. Dani psihologije u Zadru, Knjiga sažetaka / Lacković-Grgin, Katica (ur.).
Zadar: Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 1998. str. 53-53 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 22064 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Efekti vrste i načina kodiranja na zadržavanje materijala u kratkotrajnom pamćenju
(Effects of coding and type of material on retention in short term memory)
Autori
Proroković, Ana ; Pavin, Tina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XI. Dani psihologije u Zadru, Knjiga sažetaka
/ Lacković-Grgin, Katica - Zadar : Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 1998, 53-53
Skup
XI. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 27.05.1998. - 29.05.1998
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Kratkotrajno pamćenje; kodiranje
(Short term memory; coding)
Sažetak
Jedna od osnovnih funkcija ktratkotrajnog pamćenja (KTP-a) je kodiranje ulaznih informacija koje se može odvijati u više aspekata (dimenzija). Do sada su uglavnom ispitivani sadržajni i sekvencionalni (slijed čestica) aspekti KTP-a, ali je opravdano pretpostaviti da kodiranje može obuhvatiti i veći broj dimenzija ovisno o karakteristikama materijala koji se pamti. Stoga je cilj ovog ispitivanja bio provjeriti da li se povećanjem dimenzija kodiranja smanjuje količina zadržanog materijala u KTP-u, te da li vrsta kodiranja ima značajne efekte na opterećenje kapaciteta KTP-a. Ispitivanje je bilo individualno, sudjelovalo je 13 ispitanika, a zadaci pamćenja su bili računarski prezentirani. Eksperimentalne situacije uključivale su ispitivanje količine zadržanog materijala u KTP-u s obzirom na različite vrste kodiranja informacija (sadržaj, slijed, prostorni razmještaj) i načine kodiranja informacija (jednodimenzionalno, dvodimenzionalno, trodimenzionalno). Kako se moglo i očekivati, rezultati ispitivanja su pokazali da se povećanjem dimenzija kodiranja smanjuje količina materijala zadržanog u KTP-u, ali i da različite vrste kodiranja informacija ne opterećuju podjednako kapacitet KTP-a. Naime, dobiveni rezultati ukazuju da je mehanizam kodiranja prostornog razmještaja superiorniji sadržajnom i sekvencionalnom mehanizmu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija