Pregled bibliografske jedinice broj: 218890
Neuropsihiloške disfunkcije u djece majki s epilepsiom
Neuropsihiloške disfunkcije u djece majki s epilepsiom // GDJE SMO U NEUROLOGIJI 2004? Medicina temeljena na dokazima / Demarin, Vida ; Trkanjec, Zlatko (ur.).
Zagreb: Klinički bolnički centar Sestre milosrdnice, 2004. str. 14-19 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 218890 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neuropsihiloške disfunkcije u djece majki s epilepsiom
(Neuropsichological disfunctions in children of mothers suffering from epilepsy)
Autori
Miškov, Snježana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
GDJE SMO U NEUROLOGIJI 2004? Medicina temeljena na dokazima
/ Demarin, Vida ; Trkanjec, Zlatko - Zagreb : Klinički bolnički centar Sestre milosrdnice, 2004, 14-19
Skup
GDJE SMO U NEUROLOGIJI 2004? Medicina temeljena na dokazima
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 04.12.2005
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
neuropsihološke disfunkcije; djeca; epilepsija; žene; terapija
(neuropsichological disfunctions; children; epilepsy; women)
Sažetak
Epilepsija se javlja u 0, 6 do 1% populacije, uključujući i žene fertilne dobi. Djeca majki koje boluju od epilepsije imaju povećani rizik od somatskih malformacija i poremećaja ponašanja, te se i u literaturi navodi termin « ; teratogenost epilepsije» ; . Uzimanje antiepilepsijskih lijekova (AEL) u trudnoći svakako povećava rizik pojave većih i manjih kongenitalnih anomalija, neonatalnog krvarenja te funkcionalnog oštećenja razvoja mozga fetusa. Ta su oštećenja različitog stupnja: vrlo blaga, klinički nezpažena ili izraženija sve do teže mentalne retardacije (1). U ocjeni razvoja djece čije su majke tijekom trudnoće uzimale AEL primjenjujemo različite testove kojima ispitujemo kognitivne funkcije ovisno o dobi djeteta, motorne sposobnosti te druge neurološke funkcije (1, 2). Djeca predškolske dobi izložena djelovanju dilantina, valproične kiseline (VPA), karbamazepina (CBZ) i fenobarbitona (PB) pokazala su slabije rezultate na testovima inteligencije u odnosu na kontrolnu skupinu, a utvrđena je i korelacija između rezultata na testovima inteligencije majki i rezultata koja su njihova djeca izložena djelovanju AEL in utero pokazala na testovima (2, 3). Dosadašnja istraživanja nisu dala dostatne podatke za evaluaciju rizika intrauterine izloženosti plodova djelovanju antiepilpetika nove generacije i njihovog utjecaja na ishod trudnoće, razvoj ploda i kasniji razvoj djeteta, a niti u dostupnoj literaturi broj trudnoća izloženih djelovanju novih AEL nije dovoljno velik za utvrđivanje rizika za pojave anomalija ili disfunkcija u djece koja bila izložena djelovanju istih. Na temelju dosadašnjeg praćenja preporučamo monoterapiju i odredjivanje najmanje moguće doze lijeka radi smanjivanja rizika od pojave anomalija kod novorodjenje djece. Prema dosadašnjim ispitivanjima Lamotrigin bi mogao biti lijek izbora u liječenju epilepsije kod trudnica tamo gdje je to moguće. Trudnice s duljim trajanjem epilepsije su u većem riziku od komplikacija u trudnoći i porodu te pojave kongenitalnih malformacija (teratogeni učinak same epilepsije). U Republici Hrvaskoj postoji potreba centraliziranog praćenja trudnica s epilepsijom koje koriste AEL tijekom trudnoće. Brzo i profesionalno pružanje informacija o teratogenom djelovanju AEL u Republici Hrvatskoj moguće je provesti u okviru Teratogenog Informativnog Centra (Teratogen Information Service-TIS) kao dijela europske mreže do sada već postojećih teratogenih informativnih centara (www.otisorg.com). Osnivanjem mreže centara moguće je provesti multicentrična prospektivna « ; long-term» ; istraživanja u cilju prikupljanja većeg broja podataka o uporabi AEL nove generacije u trudnoći korištenjem jednake metodologije kroz dulje vremensko razdoblje i na velikom uzorku. U okviru TIS-a timski suradjuju neuropedijatri, neurolozi, ginekolozi, farmakolozi, genetičari, psiholozi koji bi zajedno trebali i dati prijedlog za izradu preporuka na nacionalnoj razini za trudnice s epilepsijom koje uzimaju AEL dostupne na našem tržištu
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti