Pregled bibliografske jedinice broj: 218228
Mozak i umjetnost
Mozak i umjetnost // Medicina, znanost i umjetnost: zbornik radova: 6.znanstveni skup / Vujnović, Miomir ; Negovetić, Lucijan (ur.).
Zagreb: Hrvatski odbor Europskog udruženja Medicine umjetnosti, 2005. (pozvano predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), pregledni)
CROSBI ID: 218228 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mozak i umjetnost
(Brain and art)
Autori
Demarin, Vida ; Bosnar-Puretić, Marijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, cjeloviti rad (in extenso), pregledni
Izvornik
Medicina, znanost i umjetnost: zbornik radova: 6.znanstveni skup
/ Vujnović, Miomir ; Negovetić, Lucijan - Zagreb : Hrvatski odbor Europskog udruženja Medicine umjetnosti, 2005
Skup
6.znanstveni skup Medicina, znanost i umjetnost
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 21.04.2005
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
mozak; umjetnost; neuroimaging; neuroznanost
(brain; art; neuroimaging; neuroscience)
Sažetak
Mnoge je znanstvenike zainteresirala specifičnost načina razmišljanja, rada i stvaranja umjetnika, potičući ih na istraživanja kojima bi pokušali objasniti zašto su umjetnici posebniji od većine drugih « ; običnih» ; ljudi i može li se modernim dijagnostičkim metodama ispitivanja strukture i funkcije mozga « ; utjeloviti» ; ono što nazivamo talentom. Koristeći moderne metode neuroimaginga postalo je moguće još preciznije prikazati područja mozga koja se aktiviraju razmišljanjem, zamišljanjem događaja, boja, melodija, gledanjem i stvaranjem slika ili drugih umjetničkih djela. Interes znanstvenika ne pobuđuje samo specifičnost zdravog mozga umjetnika, već i utjecaj neuroloških bolesti na umjetničko stvaralaštvo. Brojni autori su se bavili vezom između epilepsije i stvaralaštva van Gogha, Dostojevskog, Petrarke i Dantea. Giorgio de Chirico bazirao je dio svog opusa na vlastitom iskustvu migrene s aurom, približavajući publici slikama svoje tegobe. Medicina nalazi inspiraciju u istraživanju mozga umjetnika, a umjetnici traže i nalaze svoju inspiraciju u ljudskom tijelu, mozgu i bolestima, najčešće neurološkim i psihijatrijskim. « ; Skafander i leptir» ; , « ; Utorci s Mortyem» ; i « ; Čovjek koji je zamjenio ženu šeširom» ; samo su neki od brojnih primjera literarnih djela koja će preko neuroloških bolesti svojih glavnih likova čitateljima odgovoriti na brojna pitanja i možda sugerirati neki novi redoslijed životnih vrednota.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti