Pregled bibliografske jedinice broj: 21781
Struktura iskustva usamljenosti mjerene upitnikom A. Rokach : razvojnopsihološka perspektiva
Struktura iskustva usamljenosti mjerene upitnikom A. Rokach : razvojnopsihološka perspektiva // Radovi (Sveučilište u Splitu. Filozofski fakultet Zadar. Razdio filozofije, psihologije, sociologije i pedagogije), 37(14) (1998), 33-52 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 21781 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Struktura iskustva usamljenosti mjerene upitnikom A. Rokach : razvojnopsihološka perspektiva
(Structure of loneliness experience assessed by A. Rokach's questionnaire : developmental perspective)
Autori
Lacković-Grgin, Katica ; Penezić, Zvjezdan ; Sorić, Izabela
Izvornik
Radovi (Sveučilište u Splitu. Filozofski fakultet Zadar. Razdio filozofije, psihologije, sociologije i pedagogije) (0352-6798) 37(14)
(1998);
33-52
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
komponente iskustva usamljenosti; dobne razlike; spolne razlike
(components of loneliness; age differences; gender differences)
Sažetak
Na uzorku od 484 ispitanika u dobi od 16 - 90 godina (261 žene i 223 muškarca) izvršeno je ispitivanje s ciljem provjere strukture iskustva usamljenosti te utvrđivanja eventualnih dobnih i spolnih razlika u iskustvu usamljenosti. Primijenjen je upitnik "Iskustvo usamljenosti" A. Rokach. Faktorskoj analizi na zajedničke faktore podvrgnut je dio upitnika koji ispituje negativne aspekte usamljenosti (68 čestica). Utvrđeno je pet faktora: emocionalni distress, interpersonalna izoliranost, povlačenje, socijalna neadekvatnost i tjelesne manifestacije. Faktorskom analizom višeg reda dobiven je jedan faktor-Iskustvo usamljenosti. Potvrđeno je teorijsko očekivanje da iskustvo usamljenosti obuhvaća emocionalnu, socijalnu, ponašajnu, kognitivnu i tjelesnu komponentu. Usporedba po dobi pokazala je da u faktoru Emocionalni distress ne postoje dobne razlike. U faktorima Interpersonalna izoliranost, Povlačenje i Socijalna neadekvatnost značajno veća je usamljenost u mladih (od 16 do 24 godine) a u faktoru Tjelesne manifestacije u starih (65 do 90 godina). Spolne razlike pokazale su se značajne na svim faktorima u smislu da su žene usamljenije od muškaraca. Rezultati su interpretirani u skladu s teorijama razvoja (Erikson, Levinson). Ukazuje se na njihovu potencijalnu korisnost u kliničkom radu posebice s mladima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Ulrich's International Periodicals Directory
- Sociological Abstracts