Pregled bibliografske jedinice broj: 217605
DEMENCIJA – RASTUĆI MEDICINSKI I SOCIJALNI PROBLEM
DEMENCIJA – RASTUĆI MEDICINSKI I SOCIJALNI PROBLEM // GDJE SMO U NEUROLOGIJI 2004? Medicina temeljena na dokazima / Demarin, Vida ; Trkanjec, Zlatko (ur.).
Zagreb: Klinički bolnički centar Sestre milosrdnice, 2004. str. 9-13 (pozvano predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 217605 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
DEMENCIJA – RASTUĆI MEDICINSKI I SOCIJALNI PROBLEM
(Dementia- emerging medical and social problem)
Autori
Čop Blažić, Nevenka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
GDJE SMO U NEUROLOGIJI 2004? Medicina temeljena na dokazima
/ Demarin, Vida ; Trkanjec, Zlatko - Zagreb : Klinički bolnički centar Sestre milosrdnice, 2004, 9-13
Skup
GDJE SMO U NEUROLOGIJI 2004? Medicina temeljena na dokazima
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 04.12.2004
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
demencija; dijagnostika; terapija
(dementia; diagnostics; therapy)
Sažetak
Zbog povećanja prevalencije demencije , dugog trajanja bolesti , skupog zbrinjavanja bolesnika i još uvijek nedostatnog liječenja , demencija je danas jedan od vrlo značajnih javno-zdravstvenih i socijalnih problema. Pet do deset posto ljudi u dobi iznad 65 godina ima znakove poremećaja kognitivnih funkcija nenormalne za tu dob, a pedeset posto od njih će prema procjenama razviti demenciju. Najčešći uzrok demencije u starosti je progresivni neurodegenerativni poremećaj poznat kao Alzheimerova bolest. Početkom dvadesetog stoljeća je Alois Alzheimer povezao kognitivne poremećaje i smetnje ponašanja s multiplim patološkim promjenama na mozgu nadjenim postmortalno.Znanje o Alzheimerovoj bolesti je svakim danom sve veće.Međutim što imamo više podataka o patofiziologiji, patogenezi, epidemiologiji rizičnim i drugim čimbenicima vezanim uz bolest, to više nalazimo da je ona heterogena i po pojavnosti i po tijeku. Dijagnoza demencije je prije svega klinička. Ona se postavlja na temelju kliničke procjene, neuropsihološkog testiranja (MMSE, 3 MS, CAMCOG, MDRS), laboratorijskih pretraga i neuroimaging metoda ( CT, MRI, PET, SPECT). Neuroimaging metode omogućuju kvantificiranje atrofije pojedinih područja mozga, evaluaciju globalnih i regionalnih poremećaje moždane cirkulacije i moždanog metabolizma. PET i SPECT su vrlo senzitivne pretrage pomoću kojih se može diferencirati Alzheimerova bolest od normalnog starenja i drugih demencija, što je važno ne samo s dijagnostičkog nego i s prognostičkog aspekta. Osim toga one bitno pomažu da se eliminirajui uzroci, odnosno stanja koja zahtijevaju hitnu intervenciju ( subduralni hematom, tumori, hidrocefalus, ishemija). Neuropsihološka testiranja kojima se evaluira kognicija, ponašanje i funkcioniranje pacijenta ( globalno i na pojedinim područjima svakodnevnog života) su važna za postavljanje dijagnoze, za procjenu efikasnosti terapije i procjenu progresije bolesti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti