Pregled bibliografske jedinice broj: 215353
Mladi i ljudska prava u Hrvatskoj
Mladi i ljudska prava u Hrvatskoj // Sociologija sela : časopis za istraživanje prostornoga i sociokulturnog razvoja, 42 (2004), 3/4 (165/166); 339-361 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 215353 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mladi i ljudska prava u Hrvatskoj
(Youth and Human Rights in Crotia)
Autori
Baranović, Branislava ; Ilišin, Vlasta
Izvornik
Sociologija sela : časopis za istraživanje prostornoga i sociokulturnog razvoja (0038-0326) 42
(2004), 3/4 (165/166);
339-361
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
mladi ; ljudska prava i slobode ; politička kultura ; demokratski politički i društveni poredak ; političko opredjeljenje ; Hrvatska
(young people ; human rights and freedoms ; political culture ; democratic political and social order ; political orientation ; Croatia)
Sažetak
U ovom prilogu analizirane su neke dimenzije odnosa mladih u Hrvatskoj prema ljudskim pravima. Analiza se zasniva na rezultatima empirijskog istraživanja provedenog 1999. godine na reprezentativnom uzorku od 1700 ispitanika iz cijele Hrvatske u dobi od 15 do 29 godina. Rezultati istraživanja pokazali su da ljudska prava i slobode za veliku većinu mladih predstavljaju vrlo značajnu opću vrednotu. Kada je riječ o ostvarivanju ljudskih prava i sloboda kao političkog cilja, potpora mladih je upola manja, a što je djelomice posljedica pritiska drugih velikih problema čije se rješavanje nameće kao prioritetno. Najveće je nesuglasje registrirano u pogledu percepcije poštivanja ljudskih prava i sloboda u Hrvatskoj jer su se mladi ravnomjerno podijelili na zadovoljne i nezadovoljne, uz četvrtinu onih koji ne mogu procijeniti kakav je status ljudskih prava u nas. Na koncu, mladi ocjenjuju da je doprinos promatranih institucija vlasti i civilnih udruga ostvarivanju ljudskih prava relativno zadovoljavajući. Dobiveni nalazi ukazuju na dominantan utjecaj političkog opredjeljenja (posredovanog stranačkom preferencijom) na formiranje stavova spram ljudskih prava i sloboda. Pritom se jasno diferenciraju dvije podskupine mladih: na jednom su polu pristaše stranaka socijaldemokratske i liberalne provenijencije, uglavnom iz viših društvenih slojeva, koji su bili kritički raspoloženi prema ostvarenosti ljudskih prava u Hrvatskoj i odgovornost za to adresirali na institucije vlasti (istodobno percipirajući pozitivan doprinos civilno-opozicijskog sektora), a na drugom polu simpatizeri desnih političkih stranaka, najčešće iz nižih socijalnih slojeva, koji su uglavnom bili zadovoljni poštivanjem ljudskih prava i ujedno pozitivno vrednovali doprinos institucija vlasti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija, Sociologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za društvena istraživanja , Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- AGRICOLA
- AGRIS International
- CAB Abstracts
- Geobase
- Sociological Abstracts
- World Agriculture Economics (CAB Abstracts)