Pregled bibliografske jedinice broj: 21472
Preobrazba uloge farmaceuta: pomak u težištu djelatnosti
Preobrazba uloge farmaceuta: pomak u težištu djelatnosti // Knjiga sažetaka/Abstracts Book / Jadrijević-Mladar Takač, Milena ; Cetina Čižmek, Biserka (ur.).
Zagreb: Hrvatsko farmaceutsko društvo, 1996. (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 21472 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Preobrazba uloge farmaceuta: pomak u težištu djelatnosti
(Transformation of Pharmacist's Role: Shift in Activity Emphasis)
Autori
Jadrijević-Mladar, Milena ; Jakševac-Mikša, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka/Abstracts Book
/ Jadrijević-Mladar Takač, Milena ; Cetina Čižmek, Biserka - Zagreb : Hrvatsko farmaceutsko društvo, 1996
Skup
Prvi hrvatski kongres farmacije
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 05.06.1996. - 07.06.1996
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Farmaceutska skrb; EuroPharm Forum; nacionalni farmaceutski programi
(Pharmaceutica care; EuroPharm Forum; National pharmaceutical programsine; pyridoxine; B6 vitamin; amino acid esters; pro-drugs; BOC- and Z-amino acids)
Sažetak
U zadnjih nekoliko godina osobito su naglašene promjene u razvoju farmaceutske djelatnosti s promijenjenom ulogom farmaceuta u sustavu zadravstva. Sve veća pozornost posvećuje se ulozi farmaceuta u poboljšanju kakvoće života pučanstva pružanjem cjelovitije farmaceutske skrbi1,2. Stručnjaci u farmaciji moraju se prilagoditi nastalim promjenama koje karakterizira nova filozofija struke, "odgovorna opskrba farmakoterapije s ciljem postizanja rezultata koji poboljšavaju kakvoću života pacijenata". Visoka stručnost i ispravan lijek i dalje ostaju primarne djelatnosti farmaceuta, ali je pacijent sada u središtu pozornosti. S poboljšanjem odnosa farmaceut/pacijent-korisnik usluge i farmaceut/liječnik, pružanjem više informacija o lijeku, praćenjem ishoda farmakoterapije, farmaceut se aktivno uključuje u promidžbu zdravlja i prevenciju bolesti. Dobro razvijen sustav opskrbe lijekovima mora sadržavati tri bitne značajke: 1- lijekovi trebaju biti dostupni, 2 - lijekove treba izdavati bolesnicima učinkovito i sigurno i 3 - kako rabiti lijek, znanje potrebno i liječnicima i pacijentima. Treća značajka je područje u kojem mogu biti načinjena znatna poboljšanja u svim zemljama, bez obzira na stupanj njihova razvoja. Hrvatska praksa valja se osloniti na ispitivanja provedena u visokorazvijenim zemljama koja su potvrdila činjenicu da se programom farmaceutske skrbi ostvaruje ne samo boljitak za pacijenta nego opće promaknuće zdravlja pučanstva čime se smanjuju troškovi liječenja i zdravstvene zaštite.
Postoji li potreba za provođenjem nacionalnog programa farmaceutske skrbi s novom ulogom farmaceuta i kako ga ostvariti? Hrvatska je jedna od članica EuroPharm Foruma, koja djeluje u okrilju Regionalnog ureda za Europu WHO. Ta udruga provodi nekoliko projekata u kojima su farmaceuti uključeni u svojoj novoj ulozi u promidžbi zdravlja i prevenciji bolesti (Questions to ask about your medicines, Pharmacists helping smokers to quit, The role of the pharmacists in diabetes care, TOM). Te bi projekte trebalo prilagoditi našim uvjetima i provoditi ih uz sudjelovanje struke u cjelini.
1 Hepler, C.D., Strand, L.M.: Opportunities and responsibilities in
pharmaceutical care, Am. J. Hosp. Pharm. 47, 533-543 (1990)
2 Terry Maguire, All Change for Station Future, The Pharmaceutical
Journal, 255, 264-265 (1995)
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija