Pregled bibliografske jedinice broj: 212802
Utjecaj acetilacije na svojstva škroba tapioke
Utjecaj acetilacije na svojstva škroba tapioke // Abstract Book 3rd International Congress Flour-Bread '05, 5th Croatian Congress of Cereal Technologists / Ugarčić-Hardi, Žaneta (ur.).
Osijek: Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2005. str. 68-68 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 212802 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj acetilacije na svojstva škroba tapioke
(Influence of acetylation on properties of tapioca starch)
Autori
Babić, Jurislav ; Šubarić, Drago ; Piližota, Vlasta ; Nedić Tiban, Nela ; Kopjar, Mirela ; Ačkar, Đurđica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Abstract Book 3rd International Congress Flour-Bread '05, 5th Croatian Congress of Cereal Technologists
/ Ugarčić-Hardi, Žaneta - Osijek : Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2005, 68-68
Skup
3rd International Congress Flour-Bread '05, 5th Croatian Congress of Cereal Technologists
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 26.10.2005. - 29.10.2005
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
škrob tapioke; modifikacija; želatinizacija; retrogradacija
(tapioca starch; modification; gelatinisation; retrogradation)
Sažetak
Škrob se često koristi kao dodatak pri proizvodnji različitih prehrambenih proizvoda u svrhu postizanja određenih svojstava kao što su ugušćivanje ili želiranje, vezanje vode, postizanje odgovarajuće teksture, sjedinjavanje različitih sastojaka hrane (adhezija), itd. Škrob tapioke ima jedinstvena funkcionalna svojstva zahvaljujući najvećim dijelom njegovoj sposobnosti bubrenja i reološkim svojstvima nakon želatinizacije. Cilj ovog rada bio je istražiti svojstva želatinizacije, retrogradacije, sposobnost bubrenja i topljivost prirodnog i modificiranog škroba tapioke (acetiliranog), kao i utjecaj dodatka karagena na spomenuta svojstva. Modificirani škrob je pripremljen dodatkom 7% anhidrida octene kiseline. Svojstva pripremljenog acetiliranog škroba tapioke uspoređena su sa dva komercijalna modificirana škroba u cilju određivanja moguće primjene dobivenog modifikata. Za određivanje svojstava škrobova primijenjena je metoda diferencijalne motridbene kalorimetrije (DSC). Iz rezultata DSC analiza je vidljivo sniženje temperature želatinizacije, kao i manja tendencija retrogradaciji modificiranog škroba u odnosu na nativni. Acetiliranjem je značajno povećana i sposobnost bubrenja škrobova, a slično ponašanje je utvrđeno i za topljivost. Rezultati su pokazali da je i dodatak karagena doveo do povećanja topljivosti i sposobnosti bubrenja škrobova.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Prehrambena tehnologija