Pregled bibliografske jedinice broj: 211150
Određivanje aktivnosti laktat dehidrogenaze. Naša iskustva i odluka o metodi izbora.
Određivanje aktivnosti laktat dehidrogenaze. Naša iskustva i odluka o metodi izbora. // Biochemia Medica / Topić, Elizabeta ; Vrkić, Nada ; Štefanović, Mario (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu (HDMBLM), 2003. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 211150 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Određivanje aktivnosti laktat dehidrogenaze. Naša iskustva i odluka o metodi izbora.
(Determination of lactate dehydrogenase activity-our experience and decision on the method choice)
Autori
Leniček Krleža, Jasna ; Ćurić, Dubravka ; Tadić, Igbala ; Brkić, Katarina ; Žižić, Vesna ; Nakić, Melita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Biochemia Medica
/ Topić, Elizabeta ; Vrkić, Nada ; Štefanović, Mario - Zagreb : Hrvatsko društvo za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu (HDMBLM), 2003
Skup
4. hrvatski kongres medicinskih biokemičara
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 24.09.2003. - 28.09.2003
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
laktat dehidrogenaza; metode
(lactate dehydrogenase; method)
Sažetak
Za određivanje aktivnosti laktat dehidrogenaze (LDH) danas se gotovo isključivo rabi metoda kontinuiranog mjerenja pod optimiranim uvjetima. Različitost dobivenih rezultata posljedica je uporabe različitih supstrata i pufera. Naša su iskustva pokazala da različiti proizvođači test reagencija koje primjenjuju različite tipove reakcija nemaju dobro obrađen i prilagođen raspon referentnih vrijednosti, uz istodobno neprihvatljivo odstupanje u vanjskoj i gotovo idealno u unutarnjoj procjeni kontrole kvalitete. Naš je cilj bio ispitati i uvesti onu metodu koja će zadovoljiti sva tri kriterija: u praksi primjenjiv i dobro razrađen referentni raspon, te dobru unutarnju i vanjsku kontrolu kvalitete. U analizu je uključeno 125 slučajno odabranih seruma neovisno o dobi i 50 uzoraka komercijalnog kontrolnog seruma prilagođenog proizvođaču reagensa. Tipovi reakcija koje smo ispitivali rabile su: piruvat kao supstrat i TRIS pufer (A), laktat kao supstrat i AMP pufer (B), te piruvat kao supstrat i fosfatni pufer (C). Sva određivanja su učinjena na istom analizatoru uz propisane uvjete komercijalnih test reagencija različitih proizvođača. Rezultati ispitivanja pokazali su slijedeće: aktivnosti LDH istoga uzorka određene tipom reakcije B bile su najniže, a tip reakcije A imao je dvostruko više vrijednosti. Vrijednosti mjerene tipom reakcije C nalazile su se između ovih dviju vrijednosti. Ponuđeni rasponi referentnih vrijednosti od proizvođača za svaki pojedini tip reakcije ne zadržavaju taj odnos. Korelacijom ovih triju tipova reakcije dobili smo slijedeće koeficijente korelacije: 0, 976 za reakcije B i C ; 0, 986 za reakcije A i C ; i 0, 957 za reakcije A i B. Kontrolni serumi što ih preporučuje proizvođač rabljeni su za svaki tip reakcije i nalazili su se uz minimalna odstupanja u sredini dozvoljenog raspona. Vanjskom procjenom kvalitete kroz godinu dana aktivnosti LDH nalazile su se izvan dozvoljenog odstupanja mjerene tipom reakcije B. Naše iskustvo pokazalo je da su u praksi najprihvatljivije vrijednosti dobivene tipom reakcije C uz korekciju i utvrđivanje vlastitih referentnih vrijednosti za pojedine dobne skupine, a ispravnost naše odluke pokazati će slijedeća vanjska kontrola kvalitete.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
0214212
Ustanove:
Klinika za dječje bolesti Medicinskog fakulteta,
Klinički bolnički centar Zagreb