Pregled bibliografske jedinice broj: 210704
Utjecaj spola, dobi i terapije oralnim antikoagulansima na razinu antigena slobodnog proteina S.
Utjecaj spola, dobi i terapije oralnim antikoagulansima na razinu antigena slobodnog proteina S. // Biochemia Medica / Topić, Elizabeta ; Vrkić, Nada ; Štefanović, Mario (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu (HDMBLM), 2003. str. 132-133 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 210704 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj spola, dobi i terapije oralnim antikoagulansima na razinu antigena slobodnog proteina S.
(Impact of sex, age and oral anticoagulant therapy on the free protein S level)
Autori
Radić, Margareta ; Coen, Desiree ; Leniček-Krleža, Jasna ; Zadro, Renata
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Biochemia Medica
/ Topić, Elizabeta ; Vrkić, Nada ; Štefanović, Mario - Zagreb : Hrvatsko društvo za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu (HDMBLM), 2003, 132-133
Skup
4. hrvatski kongres medicinskih biokemičara
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 24.09.2003. - 28.09.2003
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
slobodni protein S; spol; dob antikoagulaciska terapija
(free protein S; sex; age; anticoagulant therapy)
Sažetak
Uvod: Protein S (PS) je o vitaminu K ovisan glikoprotein koji se nalazi u plazmi u dva oblika: 40% je slobodni protein S, a 60% vezan na C4b-vezivni protein. Samo slobodni protein S je funkcionalno aktivan i sudjeluje kao kofaktor aktiviranog proteina C u reakciji inaktivacije aktiviranih faktora zgrušavanja V i VIII. Određivanje koncentracije antigena slobodnog PS (PS:Ag) ključno je za dijagnozu nasljednog nedostatka PS koji je rizični čimbenik za nastanak venske tromboze. Osim toga na razinu slobodnog PS:Ag utječu mnogobrojni fiziološki i patološki faktori, između ostalog i terapija oralnim antikoagulansima (OAT). Cilj: utvrditi postoji li utjecaj spola, dobi i stupnja OAT na razinu slobodnog PS:Ag. Materijali i metode: Koncentracija slobodnog PS:Ag određena je vlastitom enzimimunokemijskom metodom uporabom specifičnih protutijela na humani PS (Dako, Danska), nakon prethodnog taloženja citratne plazme s polietilenglikolom 6000. Za određivanje referentnog raspona analizirane su plazme 46 zdravih odraslih dobrovoljaca (18 žena i 28 muškaraca) i 33 djece (dob: 3-17 godina). Nadalje je koncentracija slobodnog PS:Ag određena i u plazmama 92 bolesnika na OAT kojima je prethodno određeno protrombinsko vrijeme. Rezultati: Srednja vrijednost koncentracije slobodnog PS:Ag u djece je iznosila 97, 2%, a referentni raspon 68, 2-136, 2%, s tim da nije bilo statistički značajne razlike u vrijednostima između djevojčica i dječaka. Za razliku od toga dobivena je značajna razlika (p<0, 05) u koncentracijama slobodnog PS:Ag u muškaraca u odnosu na žene (srednja vrijednost: 116, 8% odnosno 92, 8%), pa su stoga utvrđeni zasebni referentni rasponi za muškarce (77, 3-158, 0%) i za žene (64, 0-111, 2%). U skupini bolesnika na OAT (INR=0, 81-8, 91) koncentracije slobodnog PS:Ag iznosile su od 12, 8% do 115, 4 % (srednja vrijednost: 53, 9%). Za terapijsko područje OAT (INR=2, 0-3, 5) srednja vrijednost koncentracije slobodnog PS:Ag iznosila je 49, 0% (raspon: 27, 2-73, 3%). Zaključci: Spol ima značajan utjecaj na koncentracije slobodnog PS:Ag u zdravoj odrasloj populaciji. Vrijednosti u muškaraca su više za približno 26% u odnosu na žene.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti