Pregled bibliografske jedinice broj: 208692
Projekt Europske Unije: III. Razine polikloriranih bifenila tla, sedimenata, i morskih organizama na području trafo-postrojenja u Komolcu i Rijeci Dubrovačkoj
Projekt Europske Unije: III. Razine polikloriranih bifenila tla, sedimenata, i morskih organizama na području trafo-postrojenja u Komolcu i Rijeci Dubrovačkoj // Hrvatska vodoprivreda, XIV (2005), 146; 45-50 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 208692 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Projekt Europske Unije: III. Razine polikloriranih bifenila tla, sedimenata, i morskih organizama na području trafo-postrojenja u Komolcu i Rijeci Dubrovačkoj
(Project with the European Commission: III. Levels of PCBs in soil, sediment and sea organisms in the area of trafostation Komolac and Rijeka Dubrovačka)
Autori
Picer, Mladen ; Čalić, Violeta ; Picer, Nena ; Kovač, Tatjana ; Hodak Kobasić, Vedranka ; Arbneshi, Tahir
Izvornik
Hrvatska vodoprivreda (1330-321X) XIV
(2005), 146;
45-50
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
PCB; Dubrovnik; tlo; sediment; biota
(PCB; Dubrovnik; soil; sediment; biota)
Sažetak
Tijekom ratnih razaranja elektroenergetskih postrojenja, naročito kondenzatora u velikim trafostanicama, postoji mogućnost izlijevanja polikloriranih bifenila (PCB) u okoliš. Iako se organoklorirani pesticidi i PCB-i nakon dospijevanja u okoliš brzo i djelotvorno sorbiraju u prirodnim sorbensima, bilo da se radi o tlu ili o sedimentu u vodenom okolišu, procesima desorpcije lako mogu ući u ekosustav vode. Također je potrebno upozoriti na činjenicu da neodgovarajuće odlaganje otpada ili zagađenog tla, primjerice u vrtače ili uz obalu, što se ponekad dešava u svrhu “ sanacije” zagađivanja, može i višestruko potencirati opasnost od zagađivanja podzemnih voda u krškim terenima, kao i mora, jer s takvih mjesta izvora zagađivala mogu desorpcijom izravno dospjeti do razine vode temeljnice i mora. Tijekom ratnih razaranja na području Dubrovnika oštećeni su: a) HE Dubrovnik - oštećen regulacijski transformator 115/36 kV, 20 MVA b) TS 110/35/10 kV “ Komolac” - oštećeni strujni i naponski mjerni transformatori (110 kV - TS Komolac - kompletno uništeno postrojenje za koje postoje dokazi da su se u kondenzatorskim baterijama nalazili PCB-i).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija