Pregled bibliografske jedinice broj: 206262
Modeliranje ravnoteže kapljevina-kapljevina u vodenom dvofaznom sustavu
Modeliranje ravnoteže kapljevina-kapljevina u vodenom dvofaznom sustavu // Drugi znanstveno-stručni skup Programski sustav Mathematica u znanosti, tehnologiji i obrazovanju PrimMath 2003 : sažeci = abstracts / Ungar, Šime (ur.).
Zagreb: Prirodoslovno-matematički fakultet, Matematički odjel, 2003. str. 62-63 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 206262 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Modeliranje ravnoteže kapljevina-kapljevina u vodenom dvofaznom sustavu
(Modeling of the liquid-liquid equilibria in an aqueous two-phase system)
Autori
Vernik, Darko ; Gršković, Petar ; Rogošić, Marko ; Bogdan, Stjepan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Drugi znanstveno-stručni skup Programski sustav Mathematica u znanosti, tehnologiji i obrazovanju PrimMath 2003 : sažeci = abstracts
/ Ungar, Šime - Zagreb : Prirodoslovno-matematički fakultet, Matematički odjel, 2003, 62-63
ISBN
953-6076-74-8
Skup
2. znanstveno-stručni skup Programski sustav Mathematica u znanosti, tehnologiji i obrazovanju PrimMath 2003
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 25.09.2003. - 26.09.2003
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
ravnoteža kapljevina-kapljevina; vodeni dvofazni sustavi; amonijev sulfat; polietilenglikol
(liquid-liquid equilibria; aqueous two-phase systems; ammonium sulfate; polyethylene glycol)
Sažetak
Biotehnologija industrijski iskorištava mogućnosti biosustava, a danas se nalazi u razdoblju intenzivnog razvoja. Zbog posebnosti biološkog materijala koji sudjeluje u biotehnološkom procesu, procesi se moraju provoditi u "fi ziološkim" uvjetima (atmosferski tlak, temperatura 20– 50°C, veoma razrijeđene vodene otopine). Posljedica takvih uvjeta je niska koncentracija produkata u reakcijskoj smjesi i niska produktivnost te su procesi separacije i pročišćavanja nezaobilazan dio biotehnoloških procesa. Metoda separacije koja se sve češće primjenjuje jest ekstrakcija pomoću vodenih dvofaznih sustava (engl. aqueous two-phase systems, ATPS). Primjenom ATPS postižu se blagi uvjeti nužni za separaciju biomolekula, a ostvaruju se i prednosti u usporedbi s nekim drugim metodama separacije. Osnova za proračun i industrijsko vođenje procesa ekstrakcije je modeliranje ravnoteže koja se uspostavlja izmedu kapljevitih faza. U ovom su radu eksperimentalno odredeni parametri ravnoteže u vodenom dvofaznom sustavu voda(1)-polietilenglikol(2)-(NH4)2SO4(3) pri atmosferskom tlaku i temperaturi od 20°C. Za opis ravnoteže primijenjen je modificirani NRTL model te su, na osnovi eksperimentalnih podataka, određeni parametri modela. Pri vizualizaciji podataka i postupku nelinearne regresije parametara iskorištene su mogućnosti Mathematice.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo