Pregled bibliografske jedinice broj: 205819
Interpretacijska baza tala Istočne Hrvatske
Interpretacijska baza tala Istočne Hrvatske // Zbornik radova XL. znanstvenog skupa hrvatskih agronoma s međunarodnim sudjelovanjem / Kovačević, Vlado ; Jovanovac, Sonja (ur.).
Opatija: Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2005. str. 26-29 (plenarno, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 205819 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Interpretacijska baza tala Istočne Hrvatske
(The interpretations database of Eastern Croatia
soils)
Autori
Vukadinović, Vladimir ; Lončarić, Zdenko ; Bertić, Blaženka ; Kraljičak, Željko ; Šeput, Miranda
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova XL. znanstvenog skupa hrvatskih agronoma s međunarodnim sudjelovanjem
/ Kovačević, Vlado ; Jovanovac, Sonja - Opatija : Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2005, 26-29
Skup
XL. znanstveni skup hrvatskih agronoma s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 15.02.2005. - 18.02.2005
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
analiza tla ; preporuka gnojidbe ; kalcizacija ; baza podataka
(soil analysis ; fertilization recommendation ; liming ; data base)
Sažetak
Zavod za agroekologiju Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku razvio je kompjutorske modele numeričkih i vizualnih interpretacija baze tala s ciljem razvijanja ekspertnog sustava za određivanje racionalne gnojidbe ratarskih usjeva, povrća, te višegodišnjih kultura. Na formiranju interpretacijske baze tala istočne Hrvatske (područje Osječko- baranjske i Vukovarsko-srijemske županije) sustavno se radilo 2003. i 2004. godine, a ukupni broj proizvođača zastupljenih u bazu iznosi 6530. Dobiveni podaci daju dobar uvid u strukturu sjetve i predusjeva, potencijalne i postignute prinose, stanje i bilancu hraniva u tlu. Prema zastupljenosti kultura najviše se sije kukuruz (više od 1/3 površina), zatim pšenica (22, 5%), šećerna repa (13%), slijede suncokret i soja (12.99 i 12.5 %), te ratarske kulture s značajno manjim udjelom. Veličina proizvodnih parcela varira od 0.3 do 30 ha, a od agrokemijskih pokazatelja najviše varira hidrolitička kiselost (Hy), zatim sadržaj fosfora u tlu, sadržaj humusa, sadržaj kalija, a najmanja su variranja reakcije tla. Na osnovu agrokemijskih pokazatelja i parametara prikupljenih anketom, primjenom ALRxp kalkulatora izračunate su potrebe u gnojidbi dušikom, fosforom, kalijem i kalcijem, zatim idealna i preporučena formulacija gnojiva, te bilanca hraniva. U prosjeku su tla siromašna organskom tvari, a slabo do dobro opskrbljena fosforom i kalijem, što se odrazilo i na preporučene količine gnojiva. Prema reakciji tla i hidrolitičkoj kiselosti na oko 50 % površina utvrđena je potreba za kalcizacijom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
0079036
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Profili:
Željko Kraljičak
(autor)
Vladimir Vukadinović
(autor)
Miranda Šeput
(autor)
Zdenko Lončarić
(autor)
Blaženka Bertić
(autor)