Pregled bibliografske jedinice broj: 20566
Modeliranje brzine rasta biomase pri uvjetima kontinuiranog uzgoja
Modeliranje brzine rasta biomase pri uvjetima kontinuiranog uzgoja // Knjiga sazetaka / II. susret mladih kemijskih inzenjera / Zrncevic, Stanka (ur.).
Zagreb: Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 1998. (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 20566 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Modeliranje brzine rasta biomase pri uvjetima kontinuiranog uzgoja
(Modelling of biomass growth rate in continuous culture conditions)
Autori
Zelic, Bruno ; Pavlovic, Nediljko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sazetaka / II. susret mladih kemijskih inzenjera
/ Zrncevic, Stanka - Zagreb : Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 1998
Skup
II. susret mladih kemijskih inzenjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.02.1998. - 27.02.1998
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
modeliranje; brzina rasta biomase; Erwinia citreus; 2; 5-DKG; kontinuirani uzgoj
(modelling; biomass growth rate; Erwinia citreus; 2; 5-DKG; continuous culture)
Sažetak
U ovom radu proucavan je proces biokonverzije glukoze u 2, 5-diketo-D-glukonsku kiselinu, koja nastaje kao glavni intermedijer procesa u prvom stupnju dvostupnjevitog postupka proizvodnje prekursora vitamina C, u protocnom laboratorijskom bioreaktoru s idealnim mješanjem. Tijekom kontinuiranog procesa pracene su koncentracije biomase, supstrata i produkta u stacionarnim stanjima pri razlicitim protocima (u stacionarnom stanju protok je jednak specificnoj brzini rasta biomase). Kao radni medij upotrebljena je prethodno definirana sintetska podloga sa glukozom kao jedinim izvorom ugljika i energije neophodnim za rast biomase, dok su ostale komponente potrebne za rasr bile u suvišku. Postavljena su dva modela brzine rasta biomase ; klasicni Monodov model u kojem je brzina rasta biomase izrazena kao funkcija limitirajuceg supstrata, i drugi koji je proširen uvodenjem energije potrebne za odrzavanje rasta stanica biomase. Pokazalo se, da se u podrucju u kojem je kontinuirani uzgoj limitiran ugljikom, brzina rasta izracunata po modelu koji ukljucuje energiju potrebnu za odrzavanje rasta, bolje slaze s eksperimentalno dobivenim rezultatima. Medutim, u podrucju u kojem dolazi do pojave rezidualnih šecera, brzina rasta biomase izracunata po bilo kojem modelu ne pokazuje slaganje s eksperimentalnim rezultatima, što znaci da niti jedan od predlozenih modela u tom podrucju ne opisuje dobro brzinu rasta biomase.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Prehrambena tehnologija