Pregled bibliografske jedinice broj: 20563
Održavanje hidromelioracijskih sustava za odvodnju u Hrvatskoj
Održavanje hidromelioracijskih sustava za odvodnju u Hrvatskoj // Građevinski godišnjak ´97, Zagreb, 1997. str. 329-372
CROSBI ID: 20563 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Održavanje hidromelioracijskih sustava za odvodnju u Hrvatskoj
Autori
Marušić, Josip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni
Knjiga
Građevinski godišnjak ´97, Zagreb
Grad
Zagreb
Godina
1997
Raspon stranica
329-372
ISBN
953-96085-7-0
Ključne riječi
hidromelioracijski sustavi, površinska i podzemna odvodnja, zaštita od štetnog djelovanja voda, vodozračni režim, biljne kulture, poljoprivreda, b
(hydroamelioration systems, surface drainage, subsurface drainage, crops, agriculture)
Sažetak
Osnovna je zadaća hidromelioracijskih objekata i sustava stvarati i održavati vodni i zračni režim zemljišta prema zahtjevima optimalnog razvoja biljnih kultura. Također je bitno njihovo značenje za odvodnju voda i zaštitu površina na kojima su izgrađena naselja, prometnice, gospodarski i ostali objekti kao i za uređenje vodnog režima šumskih zemljišta. Prije realizacije projekata hidromelioracijskih sustava nužno je izgraditi hidrotehničke objekte za zaštitu od štetnog djelovanja voda, i to onih poplavnih riječnih i iz brdskih vodotoka. Sastavni je dio tih programa i provedba mjera i radova na zaštiti od erozija površina pod ljudskim i prirodnim dobrima.
Potreba u vezi sa stalnim poboljšanjem vodnog režima na pojedinim slivnim područjima zahtijeva projektna i izvedbena rješenja hidromelioracijskih objekata i sustava koja će se moći poboljšavati i prilagođavati novim zahtjevima i potrebama suvremenog uzgoja biljnih kultura. Također treba imati na umu da se u sklopu provedbe komasacije i hidromelioracija zemljšta izgrađuje i putna mreža s odgovarajućim objektima na križištu melioracijskih kanala i prometnica (cijevni i pločasti betonski propusti). Terenska obilježja melioracijskih područja i zahtjevi optimalnog razvoja biljnih kultura uvjetuju i određuju projektno-izvedbena rješenja hidromelioracijskih objekata i sustava. Zato su potrebna terenska snimanja i ispitivanja te sustavnost i analiza topografskih, hidroloških, klimatskih, pedoloških, geomehaničkih i vegetacijskih podataka. Na osnovi definiranja vodne bilance i prirodnoga potencijala tala pojedinih melioracijskih područja predlaže se vrsta i redoslijed izgradnje hidromelioracijskih objekata i sustava za površinsku i podzemnu odvodnju kao i navodnjavanje poljoprivrednih zemljišta.
Izvorni jezik
Ostalo
Znanstvena područja
Građevinarstvo
POVEZANOST RADA