Pregled bibliografske jedinice broj: 204018
Osnovna obilježja urbanog razvitka grada Vukovara između dva svjetska rata
Osnovna obilježja urbanog razvitka grada Vukovara između dva svjetska rata // Scrinia Slavonica : godišnjak Podružnice za povijest Slavonije, Srijema i Baranje Hrvatskog instituta za povijest, 5 (2005), 174-198 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 204018 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Osnovna obilježja urbanog razvitka grada Vukovara između dva svjetska rata
(Main features of Vukovar's urban development between the two world wars)
Autori
Damjanović, Dragan
Izvornik
Scrinia Slavonica : godišnjak Podružnice za povijest Slavonije, Srijema i Baranje Hrvatskog instituta za povijest (1332-4853) 5
(2005);
174-198
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Vukovar-urbanizam; Vukovar-regulatorna osnova; Fran Funtak; Fran Türk; Vladimir Filkuk
(Vukovar - urbanism; Vukovar-regulatory basis; Fran Funtak; Fran Türk; Vladimir Filkuk)
Sažetak
Urbano tkivo grada Vukovara, u međuraću, raste dosta brzo i znatno, s tim da pokazuje, kao i u drugim mjestima, veliku ovisnost o gospodarskim kretanjima u gradu i državi. Vrijeme snažnijeg gospodarskog razvitka - dvadesete i druga polovina tridesetih, obilježeno je velikom građevinskom aktivnošću, dok se tijekom velike gospodarske krize (1931. - 1934.), ona spušta gotovo do nulte razine. Uz znatan broj novih stambenih zgrada, podižu se i brojni industrijski i slični proizvodni pogoni u novoj industrijskoj četvrti Vukovara na rubovima zapadnog i sjevernog dijela grada (Priljevo i drugi dijelovi Novog Vukovara). U pogledu planiranog usmjerenja urbanog rasta Vukovara, ne postižu se, međutim, znatniji rezultati. Prva regulacijska osnova, iz dvadesetih godina, bila je posve neslužbenog karaktera, a druga, iz 1934. godine, zadržala se na preopćenitim stavkama. Grad se širio na osnovi parcijalnih nacrta za pojedine ulice i četvrti. Od druge polovine tridesetih konačno se utemeljuje i institucija gradskog inženjera u formi kontraktualnog tehničkog referenta. Na ovo se mjesto postavlja Fran Funtak, najznačajniji projektant međuratnog Vukovara Tijekom dvadesetih ulaganja u komunalnu infrastrukturu bila su znatna - završava se asfaltiranje i elektrifikacija grada, a uvodi se i vodovod. Tridesetih se zbog nedostatka sredstava ne ulaže mnogo - gradi se novi most u centru grada, nakon što je stari barokni porušen u poplavi, a krajem tridesetih se podiže nova tržnica.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Central and Eastern European Online Library (http://www.ceeol.com)