Pregled bibliografske jedinice broj: 203495
Morfometrijska analiza varijabilnosti posavskih i podravskih populacija hrasta lužnjaka (Quercus robur L. (Fagaceae) in Croatia
Morfometrijska analiza varijabilnosti posavskih i podravskih populacija hrasta lužnjaka (Quercus robur L. (Fagaceae) in Croatia // Glasnik za šumske pokuse, 33 (1996), 153-214 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 203495 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Morfometrijska analiza varijabilnosti posavskih i podravskih populacija hrasta lužnjaka (Quercus robur L. (Fagaceae) in Croatia
(Morphmetric analysis of leaf variability Posavina and Podravina populations of the common oak (Quercus robur L., Fagaceae) in Croatia)
Autori
Franjić, Jozo
Izvornik
Glasnik za šumske pokuse (0352-3861) 33
(1996);
153-214
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Quercus robur; hrast lužnjak; morfološka svojstva lista; multivarijantna analiza; varijabilnost
(Quercus robur; pedunculate oak; morphological leaf traits; multivariate analysis; variability)
Sažetak
U radu je obavljena multivarijatna, univarijatna, deskriptivna, parametrijska i neparametrijska analiza uzoraka listova hrasta lužnjaka (Quercus robur L.), kojom se pokušala dobiti jasnija slika o individualnoj i populacijskoj varijabilnosti hrasta lužnjaka u Hrvatskoj. Analizom je obuhvaćeno ukupno 20 populacija hrasta lužnjaka, koje potječu iz različitih bioklimatskih područja (Posavine i Podravine, te četiri kontrolne populacije iz Istre, Slovenije i Njemačke). Analizom su utvrđene signifikantne razlike među populacijama, te razlike među stablima u populaciji, s tim da su razlike među stablima u populaciji veće od razlika među populacijama. Takvi rezultati navode na zaključak da svaka populacija ima približno isti broj genotipova, a razlika se javlja samo u preživljavanju (zastupljenosti, frekvenciji), koje je vjerojatno u uskoj svezi s ekološkim čimbenicima (edafski i klimatski). Istraživanja varijabilnosti hrasta lužnjaka u Republici Hrvatskoj u funkciji su dobivanja boljega pregleda genetske izdiferenciranosti lokalnih populacija, što je bitna osnova za izdvajanje sjemenskih sastojina (rajonizaciju) i za očuvanje genofonda hrasta lužnjaka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Šumarstvo
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Cab abstract
- Forestry Abstracts
- Agris
- Geobase