Pregled bibliografske jedinice broj: 20036
Taksonomske i biološke značajke populacija vijuna Cobitis taenia (Pisces, Cobitidae) delte Neretve
Taksonomske i biološke značajke populacija vijuna Cobitis taenia (Pisces, Cobitidae) delte Neretve, 1998., magistarski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 20036 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Taksonomske i biološke značajke populacija vijuna Cobitis taenia (Pisces, Cobitidae) delte Neretve
(Taxonomical and Biological Characteristics of Delta Neretva Loaches Cobitis taenia (Pisces, Cobitidae))
Autori
Schneider, Daniela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
29.09
Godina
1998
Stranica
108
Mentor
Mrakovčić, Milorad
Ključne riječi
vijuni; Cobitis taenia; Neretva
(loaches; Cobitis taenia; Neretva)
Sažetak
Podaci o Cobitis vrstama u Hrvatskoj nepromijenjeni su još od Karamana (1929). Ti podaci su sažeti i uglavnom se odnose na zemljopisno rasprostranjenje i nešto izvanjskog opisa bez danog holotipa. Detaljnije analize nisu nikada do sad načinjene. Dužina, masa, spolna struktura i razmnožavanje promatrani su na 211 primjeraka ulovljenih na 7 lokaliteta s područja delte Neretve. Nadeno je da su mužjaci oko 1.5 puta manji od ženki. Spolna struktura bila je 1:4.4 u korist ženki, dok na nekim lokalitetima mužjaci uopće nisu pronađeni. Ovakva situacija ukazuje na ginogenetski način razmnožavanja i triploidnost u ženki. Nadeno je da većina mužjaka ugiba pri kraju 2+ sezone, a ženke pri kraju 3+ sezone. Mužjaci brže rastu u l. godini dok u drugoj i kasnije brže rastu ženke. Utvrđen je parcijalan mrijest sa tri kategorije jaja (max. veličina 1.3 mm), a najveći broj jaja je oko 2500. Mriješćenje je 2-3 puta u sezoni od travnja do početka kolovoza ovisno o veličini i starosti ženke.
Za taksonomsku analizu roda Cobitis opisane su populacije iz delte Neretve te iz Cetine, Zrmanje i Drave. Prijašnja istraživanja pokazala su da "Cobitis taenia L" predstavlja zajedničku skupinu koja se sastoji od više podvrsta i vrsta. Korištena metoda grupiranja ("klaster analiza") pokazala je dobru ekološku povezanost jadranskih populacija. Klaster analiza za mrežnu metodu grupiranja pokazala je postojanje veze izmedu ženki dravske populacije sa ženkama neretvanskih i cetinskih populacija, štoje potvrđeno i t-testom.
U taksonomiji roda Cobitis veću važnost od morfometrijskih značajki ima fenotip. Sve fenotipske značajke ukazuju na razlike između švedskog C.taenia L. holotipa. Postojanje izraženih dviju tamnih točaka pri osnovici repne peraje u zrmanjske populacije ukazuju na sličnost te populacija sa C.taenia bilineata iz sjeverne Italije. Uzevši sve postojeće razlike, populacije iz hrvatskih rijeka se ne mogu medusobno zamijeniti te populacije iz Cetine i Neretve ne mogu dalje biti smatrane podvrstama C.taenia kako ih je smatrao Karaman (1929) već se moraju podići na razinu vrste. Više radova, posebno onih na biokemijskoj i genetičkoj osnovici, potrebno je za sigurnu potvrdu ovih rezultata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb