Pregled bibliografske jedinice broj: 199337
Jedan od načina obnove evidencija vlasništva i nekretnina
Jedan od načina obnove evidencija vlasništva i nekretnina // Treći hrvatski kongres o katastru s međunarodnim sudjelovanjem / Medak, Damir ; Pribičević, Boško ; Nikolić, Petar (ur.).
Zagreb: Hrvatsko geodetsko društvo, 2005. str. 137-145 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 199337 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Jedan od načina obnove evidencija vlasništva i nekretnina
(One of the Ways to Reconstruct Property and Real Estate Register)
Autori
Ivković, Mira ; Džapo, Marko ; Lasić, Zlatko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Treći hrvatski kongres o katastru s međunarodnim sudjelovanjem
/ Medak, Damir ; Pribičević, Boško ; Nikolić, Petar - Zagreb : Hrvatsko geodetsko društvo, 2005, 137-145
Skup
Treći hrvatski kongres o katastru s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 07.03.2005. - 09.03.2005
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
komasacija zemljišta; katastar zemljišta; zemljišna knjiga; imovinsko-pravni odnosi
(land consolidation; land cadastre; land registry; land title relations)
Sažetak
Obnova evidencija vlasništva i nekretnina je vrlo aktualan problem u našoj zemlji. U ovom radu se govori o jednom "zaboravljenom" postupku rješavanja toga problema, a to je komasacija zemljišta. Komasacija zemljišta je nedvojbeno najsloženiji geodetski zadatak te stoga i veoma skup, ali kako je sveobuhvatan, njime bi se mogli riješiti i mnogi drugi nagomilani problemi vezani uz zemljište, a koji opterećuju našu državu. Dok se novom katastarskom izmjerom rješavaju samo tehnički problemi geodetske struke, komasacijom zemljišta riješili bi se i mnogi drugi aktualni problemi. Tako se može tvrditi da bi se komasacijom moglo riješiti: imovinsko-pravne odnose na zemljištu, usitnjenost zemljišta, ekonomičnost poljoprivredne proizvodnje, usklađivanje katastra i zemljišne knjige, potrebe uređenja prostora, zaštite prirodnog okoliša, izgradnje objekata infrastrukture, zemljišta za opći interes, potrebe novih digitalnih planova za stvaranje GIS baza podataka, potrebe navodnjavanja ili odvodnjavanja, pitanje staračkih domaćinstava te pitanje održavanja katastra. To je i interdisciplinaran zadatak pa se u postupak moraju uključiti i drugi stručnjaci kao što su pravnici, agronomi, hidrotehničari, urbanisti, krajobrazni inženjeri, ekolozi i dr., pa bi se na taj način potaknulo i zapošljavanje, prije svega školovanih mladih ljudi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geodezija