Pregled bibliografske jedinice broj: 198627
Uvođenje spektrofotometrijske metode za određivanje akteozida u biljnoj drogi Plantaginis lanceolatae folium i sirupu
Uvođenje spektrofotometrijske metode za određivanje akteozida u biljnoj drogi Plantaginis lanceolatae folium i sirupu // Knjiga sažetaka / Zorc B. (ur.).
Zagreb: Published by FBF, 2005. (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 198627 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uvođenje spektrofotometrijske metode za određivanje akteozida u biljnoj drogi Plantaginis lanceolatae folium i sirupu
(Introduction Of The Spectrophotometric Method For Determination Of Acteoside In Plant Drug Plantaginis lanceolatae folium And Its Syrup)
Autori
Gašpar Randić, Zita ; Majdandžić, Vesna ; Saršon Jerković, Vesna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka
/ Zorc B. - Zagreb : Published by FBF, 2005
Skup
Treći hrvatski kongres farmacije s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Cavtat, Hrvatska, 27.04.2005. - 30.04.2005
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Akteozid; Plantaginis lanceolatae folium; Spektrofotometrija
(acteoside; Plantaginis lanceolatae folium; spectrophotometric)
Sažetak
Plantago lanceolata L. (Plantaginaceae), trputac, niska je zeljasta trajnica, oduvijek poznata u pučkoj medicini zbog različitih farmakoloških učinaka. Danas se zna da interno uzeta protiv kašlja pomaže raznolikim sadržajem bioaktivnica. Lokalno se upotrebljava za tretiranje inflamatornih bolesti kože. Glavne djelatne tvari su iridoidi, monoterpenski spojevi od kojih je aukubin najpoznatiji. Katalpol je njegov epoksidni derivat. Vrlo su nestabilni, varijabilni pa tako nepouzdani za analitičko vrednovanje, naročito kod nepravilnog sušenja, usitnjavanja, skladištenja, te ekstrahiranja biljne droge. Za biljnu vrstu P. lanceolata karakterističan je i asperulozid te još neki manje značajni iridoidi (1). Pored iridoida koji dolaze u glikozidnom obliku, ustanovljeno je još nekoliko sastojaka interesantnih po strukturi a ulaze u grupu feniletanoida. Do sada ih je identificirano 4: akteozid, izoakteozid, plantamajozid i lavandulifoliozid (2). U zadnjoj monografiji Plantaginis lanceolatae folium Ph.Eur. 5. to su bioaktivnice koje su priznate kao referentne za kvantificiranje biljne droge te je postavljen zahtjev od najmanje 1, 5 % ukupnih orto-dihidroksicimetnih derivata, računato na akteozid (C29H36O15). Metoda je spektrofotometrijska, mjerenje se provodi na 525 nm, nakon etanolne ekstrakcije i stvaranja ružičaste boje s natrij-molibdatom. U radu je provedeno istraživanje sadržaja akteozida u komercijalnoj biljnoj drogi Plantaginis lanceolatae folium koja je služila kao sirovina za izradu Holyplant Sirupa trpuca, za koji je postavljen teoretski zahtjev od 0, 1 % akteozida, što je analitički potvrđeno. Uvođenje ove spektrofotometrijske metode pokazalo se opravdanim tim prije što je ona jednostavna, reproducibilna i izvediva za biljni sirup s visokim sadržajem šećera. Ispitivanje stabilnosti Sirupa trpuca, metodom ubrzanog starenja u klima komori KBF240 (Binder) kod temperature 40oC 2oC i 75% 5% RH vlage, tijekom jednog mjeseca, pokazuje zadovoljavajuću stabilnost praćene koncentracije sadržaja akteozida.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb