Pregled bibliografske jedinice broj: 197368
Zakonski okviri i metodologija preventivne zaštite krajobraza
Zakonski okviri i metodologija preventivne zaštite krajobraza, 2005., diplomski rad, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 197368 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zakonski okviri i metodologija preventivne zaštite krajobraza
(Legal Frames and the Methodology of Preventive Protection of Landscape)
Autori
Žalac, Vedrana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
08.06
Godina
2005
Stranica
74
Mentor
Butula, Sonja
Ključne riječi
metode preventivne zaštite; strateška procjena utjexcaja na okolišt; privlačnost; ranjivost; pogodnost; plan namjene površine
(the methods of the preventive protection; the strategic evaluation of the influence on the environment; appeal; vulnerability; the plan of the use of the surfaces)
Sažetak
Ovaj rad bavi se istraživanjem zakonskih okvira i metodologije preventivne zaštite krajobraza u Hrvatskoj i Europskoj uniji. Definiranjem oblika preventivne zaštite okoliša i analiziranjem zakonskog okvira RH moglo se zaključiti da se u Hrvatskoj, unatoč tome što postoji više oblika preventivne zaštite okoliša, u praksi primjenjuju samo neki. To se u prvom redu odnosi na normativnu zaštitu, proglašavanje zaštićenih područja i procjenu utjecaja na okoliš zahvata koji su već određeni u dokumentima prostornog uređenja. Pristup, razvoj i tendencije u zaštiti okoliša prikazani su na primjeru Zagrebačke županije. Europska unija implementirala je u svoje zakonodavstvo i već duži niz godina primjenjuje još neke od oblika preventivne zaštite okoliša, a kao jedne od najvažnijih koje ovaj rad navodi su postupak preventivne zaštite krajobraza koji se provodi u dijelu postupka prostornog planiranja i strateška procjena utjecaja na okoliš. Ti postupci institucionalizirani su kroz Konvenciju o europskim krajobrazima i Direktivu Vijeća Europe o procjeni efekata određenih planova i programa na okoliš. S tim spoznajama, pristupilo se izradi modela privlačnosti, ranjivosti i pogodnosti za razvoj djelatnosti turizma na području Dubrovačko-neretvanske županije s ciljem razotkrivanja ili procjene donesenih prostornih odluka obzirom na ciljeve zaštite kvaliteta krajobraza. Konkretno, radila se usporedba koliko donesena odluka u planu namjene površina za turistički djelatnosti dubrovačko-neretvanske županije koinicira s ranjivošću kvaliteta istog prostora. Potonja analiza, u metodološkom smislu, predstavlja mehanizma strateške procjene utjecaja na okoliš kojeg uvodi Direktiva Vijeća Europe o procjeni efekata određenih planova i programa na okoliš.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA