Pregled bibliografske jedinice broj: 196616
Agroekološki elaborat s prijedlogom za rekultivaciju tala na trajno napuštenim i saniranim bušotinskim radnim prostorima naftnog polja Šumećani - Križ.
Agroekološki elaborat s prijedlogom za rekultivaciju tala na trajno napuštenim i saniranim bušotinskim radnim prostorima naftnog polja Šumećani - Križ., 2003. (elaborat/studija).
CROSBI ID: 196616 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Agroekološki elaborat s prijedlogom za rekultivaciju tala na trajno napuštenim i saniranim bušotinskim radnim prostorima naftnog polja Šumećani - Križ.
Autori
Bašić, Ferdo ; Seletković, Zvonko ; Kisić, Ivica ; Mesić, Milan
Izvornik
Agronomski fakultet, Zavod za opću proizvodnju bilja
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, elaborat/studija
Godina
2003
Ključne riječi
tlo; nafta; teške kovine; ukupna i mineralna ulja;
(soil; oil; heavy metals; total and mineral oil)
Sažetak
Na polju Križ ukupno je izbušeno 148 bušotina, 108 pozitivnih (radnih) i 40 negativnih. Bušotine su imale naredni status. Negativnih nezacjevljenih (likvidiranih) bilo je 16, negativnih zacjevljenih (likvidiranih) 20, negativnih zacjevljenih mjernih 4 i negativnih zacjevljenih (potencijalno za proizvodnju tople vode – Kr-7) jedna. Ukupno negativnih bušotina bilo je 40. Proizvodnih je bilo 40, proizvodnih zatvorenih 60, proizvodna zatvorena mjerna bila je jedna (Kr-148) a proizvodnih likvidiranih bilo je 5, što čini ukupno proizvodnih 108 bušotina. Dio nafte polja Križ, koristi se za proizvodnju naftalana koji se koristi u zdravstvene svrhe. Važno je naglasiti da će na polju kao radne ostati naredne bušotine: Kr-9 ; Kr-12 ; Kr-13 ; Kr-18 ; Kr-30 ; Kr-47 ; Kr-60 ; Kr-66 ; Kr-80 ; Kr-102 i Kr-103 odnosno kao potencijalna rezerva naredne bušotine: Kr-34 ; Kr-51 ; Kr-61 ; Kr-62 ; Kr-68 i Kr-109. U razdoblju 1987 pa do 1995. godine na polju je proizvedeno oko 32.000 tona nafte. Za provjeru stanja onečišćenosti tala uzrokovanih radom polja tijekom proljeća 2003. g. provedeno je uzimanje uzoraka tla. Uzorci su uzimani iz sloja do dubine od 25 cm, tako da se jedan prosječni uzorak priređuje od 20-ak pojedinačnih. Uzorci su uzeti prema istovjetnom postupku, jedan na samom bušotinskom radnom prostoru, dok je drugi uziman u okolnom tlu koje nije bilo zahvaćeno radom bivše bušotine. U svim uzorkovanjima, bez obzira na mjesto (bušotine u okružju poljoprivrednih ili šumskih površina) vidljivo da ne postoje razlike u temeljnim značajkama tla. Iz podataka o sadržaju teških kovina vidljivo je da u svim uzorkovanjima, bez obzira na mjesto uzorkovanja, nije zabilježen povećan sadržaj niti jedne kovine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)